USA ztrácejí trpělivost, vzkázal Trump NATO

Americký prezident Donald Trump zaslal spojencům z několika zemí Severoatlantické aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých výdajů na obranu a pohrůžkou, že Spojené státy ztrácejí trpělivost. Napsal to list The New York Times. Dopis amerického prezidenta v červnu směřoval například do Německa, Belgie, Norska, Kanady, Itálie, Portugalska nebo do Španělska. Česká vláda Trumpův dopis neobdržela.

Trump varuje, že po více než roce stížností, že spojenci neplní závazky kolektivní obrany, mohou USA zvažovat reakci. Zahrnovat by mohla změny v rozsahu americké vojenské přítomnosti ve světě, napsal newyorský list. "Ve Spojených státech je patrné zklamání, že někteří spojenci nedodržují své sliby," napsal Trump německé kancléřce Angele Merkelové. Znepokojena prý není jen americká vláda, ale i Kongres.

Na summitu v roce 2014 ve Walesu se státy NATO zavázaly, že na vojenské výdaje budou vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Velká část spojeneckých zemí včetně České republiky ale dosud tento závazek neplní.

V podobném tónu jako dopis Merkelové je podle The New York Times formulován dopis kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi, norské premiérce Erně Solbergové nebo belgickému premiérovi Charlesi Michelovi. Dopisů bylo údajně rozesláno dvanáct, úplný seznam příjemců ale v médiích chybí. Noví členové NATO ze střední a východní Evropy v publikovaných výčtech nejsou.

Česká vláda Trumpův dopis neobdržela, potvrdila dnes na dotaz ČTK vládní mluvčí Petra Doležalová. Upozornila zároveň, že vláda premiéra Andreje Babiše se ve svém programovém prohlášení zavázala "navýšit postupně rozpočet na obranu s cílem dosáhnout podílu 1,4 procenta HDP do konce volebního období, tedy do roku 2021". Předloží rovněž plán financování a investic do roku 2024 a dál.

Trump v dopisu uznává váhu "domácích politických tlaků" ze strany oponentů a dodává, že sám musel "investovat nemalý politický kapitál," aby zvýšení výdajů u sebe doma prosadil. "Je ale stále těžší vysvětlit americkým občanům, proč některé země nesdílejí břemeno kolektivní obrany NATO, když američtí vojáci v zámoří obětují své životy nebo se vracejí domů zmrzačení," stojí podle newyorského listu v dopisu.

Belgický premiér Michel podle stanice Deutsche Welle prohlásil, že Trumpův dopis na něj neudělal velký dojem. Bývalý norský ministr obrany Knut Vollebaek prohlásil, že na text je možné pohlížet jako na pohrůžku. Podle některých amerických komentátorů je dopis přípravou USA na vrcholnou schůzku aliance, která se v Bruselu uskuteční příští týden před chystaným americko-ruským summitem v Helsinkách.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

USA ztrácejí trpělivost, vzkázal Trump NATO Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Budvaru loni klesl zisk o sedm procent

  Byznys ·

  Budějovický Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. …

 2. Výše zisku z filmových pobídek klesá

  Byznys ·

  Český filmový průmysl v oblasti reklamy a zakázkové tvorby ztrácí konkurenceschopnost, uvedla na tiskové konferenci v Karlových Varech Asociace producentů v audiovizi.…

 3. Tématu Krym se schůze Trumpa s Putinem vyhne

  Společnost ·

  Krymská anexe nebude na pořadu témat summitu prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ve všem ostatním je prý ale ruský vůd…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.