USA zruší letité sankce proti Súdánu

Spojené státy se chystají po dvou desítkách let zrušit sankce proti Súdánu v reakci na zlepšení přístupu vlády v Chartúmu k lidským právům a boji proti terorismu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na vládní zdroje. Platnost sankcí zavedených v 90. letech v lednu přerušil bývalý prezident Barack Obama, jeho nástupce Donald Trump je chce podle agentur definitivně zrušit zřejmě již v pátek. Organizace hájící lidská práva chystaný krok kritizují, neboť podle nich posílí pozici súdánského prezidenta Umara Bašíra obviněného z genocidy.

Washington hodlá permanentně zrušit obchodní blokádu, která postihuje především súdánský ropný průmysl. Odstraněn by měl být rovněž zákaz finančních operací zahrnujících súdánské firmy či představitele.

Američané zavedli sankce poté, co v Chartúmu sídlil v letech 1992 až 1996 tehdejší šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. USA od té doby blokádu pravidelně prodlužovaly především kvůli vnitřním konfliktům v zemi, z jejichž rozdmýcháváni vinily Bašírovu vládu. Zvláštní důraz přitom Washington kladl na situaci v Dárfúru, kde podle OSN při bojích zemřelo přes 200.000 lidí.

Podle diplomatů citovaných AP přispěl ke zrušení sankcí tlak dvou amerických spojenců na Blízkém východě, Izraele a Saúdské Arábie, podle nichž může vstřícnost Washingtonu podpořit Súdán v tom, aby se zcela vzdálil ze sféry vlivu Íránu. Ten je společným nepřítelem obou partnerů USA.

Súdán byl na jaře zahrnut na seznamu šesti zemí z prvního Trumpova protiimigračního výnosu, který zakazoval vstup do USA občanům států představujících podle Bílého domu riziko. V další verzi dekretu zveřejněné v září se však již Súdán neobjevil.

Washington nicméně podle AP dále zamýšlí ponechat tuto africkou zemi na seznamu států podporujících terorismus, z čehož plyne pokračující zákaz prodeje zbraní či omezení americké finanční pomoci zemi.

 

Zdroj: ČTK

USA zruší letité sankce proti Súdánu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Jaká je budoucnost sdílené ekonomiky?

  Byznys ·

  Sdílená ekonomika je nyní velkým fenoménem. Diskutuje se o ní na mnoha různých místech. Jedním takovým byla i vysokoškolská půda VŠE, kde se sešli experti na sdílenou …

 2. Lidé více důvěřují Okamurovi než Babišovi

  Společnost ·

  Více než předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřují nyní lidé jeho spolustraníkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickému a předsedovi hnutí Svoboda a přímá demo…

 3. Jaký postup zvolí Trump směrem k Íránu?

  Společnost ·

  Tým bezpečnostních poradců Bílého domu doporučil prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby odvolal podporu jaderné smlouvě s Íránem, ale zároveň neobnovil sankce, které dohod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.