USA zahájily průzkumné lety nad Sýrií a plánují útoky na islámské radikály

Americký prezident Barack Obama odsouhlasil průzkumné lety nad Sýrií kvůli radikálům organizace Islámský stát. Podle agentury AP je tento krok předstupeň k leteckým úderům na pozice islamistů, kteří v uplynulých týdnech obsadili velkou část Sýrie a Iráku.

Americká vláda dosud neschválila žádnou vojenskou operaci na území Sýrie. Nejdříve chce pro případné další kroky získat určité zpravodajské informace o islamistech, poznamenala AP. Americké ministerstvo obrany prý nyní vypracovává pro prezidenta návrh možných řešení, jak ozbrojence zastavit, a počítá i s leteckými údery.

Washington v uplynulých dnech naznačil, že zvažuje rozšířit nálety na pozice radikálů z hnutí Islámský stát i v Sýrii. Dosud podnikal cílené letecké údery na pozice IS pouze na severu Iráku. Damašek již oznámil, že je připraven s USA spolupracovat v boji proti terorismu. Na toto prohlášení obratem zareagoval Berlín, který jakoukoli spolupráci odmítl.

Syrský ministr zahraničí ale zároveň Washington varoval před jakoukoli operací bez souhlasu syrských úřadů.

Spojené státy se dosud vyhýbaly přímému vojenskému zapojení do syrské občanské války, která trvá již více než tři roky. Vzhledem k vojenským úspěchům islamistů v Iráku a Sýrii tento postoj podle analytiků očividně mění. Nálety v Iráku zahájili Američané tento měsíc, tvrdí ale, že jde jen o cílené a omezené akce, rozsáhlejší zapojení do bojů s islamisty odmítají.

Zdroj: ČTK

USA zahájily průzkumné lety nad Sýrií a plánují útoky na islámské radikály Foto: Prezident USA Barack Obama Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.