USA společně s dalšími státy se postavily na stranu Velké Británie v kauze Skripal

Britská vláda má množství důkazů o roli ruské vojenské rozvědky v případu otravy bývalého ruského i britského agenta Sergeje Skripala, avšak nemůže je zveřejnit, řekl ve čtvrtek náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace. Plnou důvěru v britské závěry vyjádřili ve společném prohlášení nejvyšší představitelé Spojených států, Německa, Francie a Kanady. Nové informace o vyšetřování otravy bývalého dvojího agenta a jeho dcery Julije vyhodnocuje i české ministerstvo zahraničí. Ruský investigativní web Fontanka přinesl nové informace o údajných pachatelích známých pod jmény Alexander Petrov a Ruslan Boširov.

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu uvedla, že dvojice patří k ruské vojenské rozvědce GRU, jejíž operace ale musela být schválena v nejvyšších patrech ruského vedení. Wallace prohlásil, že za březnový útok nervovým jedem v městečku Salisbury je přímo či nepřímo zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin.

Podle zmíněné čtveřice západních zemí byla operace "téměř jistě" schválena vysokými představiteli ruské vlády. Lídři těchto států společně s Británií uvedli, že plánují ještě intenzivněji bojovat proti nepřátelským aktivitám zahraničních tajných služeb a prosazovat zákaz chemických zbraní.

Británie ve čtvrtek na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN o vývoji informovala ostatní členy a označila útok nervovým jedem za "přímé zpochybnění pravidel mezinárodního systému, který nám všem zajišťuje bezpečí od roku 1945". Ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja naopak považuje výroky Londýna za lživé. Podle něj je jejich jediným cílem vyvolat "nechutnou protiruskou hysterii".

Kreml ve čtvrtek jakýkoli podíl Ruska na otravě látkou novičok opět popřel a obvinění Londýna označil za nepřijatelná. Na otázku, zda Moskva prověří totožnost dvojice údajných rozvědčíků podezřelých z útoku, odpověděl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, že ruská vláda takovou žádost nedostala.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zpochybnila autenticitu fotografií podezřelých z londýnského letiště Gatwick, které ve středu zveřejnila britská policie. Muži jsou zachyceni při průchodu koridory vedoucími do hlavní části terminálu, přičemž na obou snímcích je uveden stejný čas. Britská policie podle listu Daily Mail uvedla, že snímky byly pořízeny ve dvou různých, avšak stejně vypadajících chodbách, neboť cestující mají na Gatwicku při odchodu od kontrol k dispozici vícero koridorů.

S pasy na jména Petrov a Boširov bylo podle webu Fontanka mezi zářím 2016 a březnem 2018 vykonáno několik cest do Evropy; jejich majitelé navštívili Amsterodam, Ženevu, Milán a Paříž. Alexandr Petrov také před otravou Skripalových byl nejméně jednou v Londýně, a to od 28. února do 5. března 2017, uvedl Fontanka, aniž by specifikoval zdroj informací.

Český ministr zahraničí Jan Hamáček sdělil ČTK, že britské úřady postupně uvolňují další informace včetně utajovaných a "my je vyhodnocujeme". "Jsme v komunikaci s britskými úřady, tak i s našimi partnery v NATO a EU," uvedl na dotaz, jak by podle něj měla ČR reagovat na nová zjištění v kauze.

Reakce dalších českých politiků na vývoj se různí od návrhu požádat o stanovisko Ruska k britským tvrzením po možnost vyzvat Moskvu k vydání podezřelých.

 

 

Zdroj: ČTK

USA společně s dalšími státy se postavily na stranu Velké Británie v kauze Skripal Foto: ČTK/AP/Metropolitan Police

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.