USA se zadlužují rychleji, rozpočtový deficit tam v červenci vzrostl o 58 procent

Americké federální vládě stoupl v červenci rozpočtový deficit meziročně o 58 procent na 149,2 miliardy dolarů (3,6 bilionu korun). Stalo se tak kvůli rychlému nárůstu výdajů, které se zvýšily o pětinu kvůli povinnosti předčasně vyplatit sociální dávky. Ve středu o tom informovalo americké ministerstvo financí.

Mohlo by vás zajímat

Analytici oslovení v rámci ankety agentury Reuters přitom v průměru očekávali schodek jen 132 miliard dolarů. Loni v červenci činil rozpočtový deficit USA 94,6 miliardy dolarů.

Federální příjmy Spojených států se v červenci zvýšily meziročně o pět procent na 225,5 miliardy dolarů. Výdaje ale narostly na 374,7 miliardy dolarů, což je o 21 procent více než ve stejném období loni. Ministerstvo financí to vysvětlilo tím, že muselo vyplatit 42 miliard na sociálních dávkách už na konci července, protože 1. srpen připadl letos na sobotu.

Za prvních deset měsíců současného fiskálního roku hospodařila federální vláda se schodkem 465,5 miliardy dolarů. Deficit tak byl zhruba o jedno procento vyšší než ve stejném období předešlého roku.

V předchozím fiskálním roce klesl deficit Spojených států skoro o třetinu na zhruba 483 miliard dolarů. Byl tak nejnižší za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období dosahovaly roční federální rozpočtové deficity rekordních hodnot nad jedním bilionem dolarů.

Bílý dům v červenci předpověděl, že schodek v tomto fiskálním roce, který končí 30. září, klesne na 455 miliard dolarů. V srpnu mívá vláda obvykle vysoké schodky, v září vykazuje naopak přebytky.

V příštím fiskálním roce, který začne 1. října, se má deficit podle vlády dále snížit na 429 miliard dolarů, což je o 45 miliard dolarů méně, než uváděl její předchozí odhad. V poměru k hrubému domácímu produktu má schodek sestoupit na 2,3 procenta.


Zdroj: ČTK

USA se zadlužují rychleji, rozpočtový deficit tam v červenci vzrostl o 58 procent Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.