USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrteční půlnocí řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj není možné vyjednat dohodu novou, o níž mluvil americký prezident. Macron uvedl, že Francie bude s USA nadále spolupracovat, ale nikoli v otázce boje proti klimatickým změnám.

„Spojené státy se obrátily k světu zády, ale Francie se neobrací zády ke Spojeným státům,“ prohlásil Macron v projevu, který přednesl v angličtině. Americkým vědcům a podnikatelům nesouhlasícím s Trumpovým rozhodnutím vzkázal, že mohou pracovat v jeho zemi.

Macron již před svým projevem telefonicky hovořil s Trumpem a řekl mu, že novou dohodu vyjednat nelze. Kromě šéfa Elysejského paláce Trump po telefonu vysvětloval své rozhodnutí lídrům Německa, Británie a Kanady, uvedl Bílý dům.

Vlády Francie, Německa a Itálie zároveň vydaly společné prohlášení, ve kterém vyjádřily politování nad Trumpovým rozhodnutím. V dokumentu je rovněž zmíněno přesvědčení, že o dohodě již nelze vyjednávat. Podle velkých evropských zemí dokument z roku 2015 nabízí zásadní možnosti pro ekonomickou prosperitu a růst.

Bývalý francouzský prezident François Hollande, za jehož vlády byla dohoda podepsána a který konferenci v roce 2015 hostil, řekl, že Trump zanevřel na budoucnost, a dodal, že dohoda z Paříže je už nezvratná. „Donald Trump přijal osudové rozhodnutí pro Spojené státy, ale nezabrání tím světu pokračovat ve svém racionálním a dobrovolném boji proti globálnímu oteplování. Odstoupení USA neznamená odklad pařížské dohody,“ zdůraznil. Podle Hollandea se musí uplatňování dohody naopak urychlit.

Pařížská starostka Anne Hidalgová řekla, že na protest proti Trumpovu rozhodnutí bude pařížská radnice přes noc nasvícená zeleně.

 

 

Zdroj: ČTK

USA se obrátily zády ke klimatické dohodě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.