USA se chystají otestovat protiraketový systém THAAD

Armáda Spojených států se v nadcházejících dnech chystá provést nový test svého protiraketového systému THAAD, který slouží k ochraně před střelami krátkého a středního doletu. S odvoláním na nejmenované americké činitele o tom informovala agentura Reuters. Zkouška se uskuteční v době vyhroceného napětí na Korejském poloostrově. KLDR odmítá ustoupit mezinárodnímu tlaku, aby se vzdala svého raketového a jaderného programu.

Spojené státy v reakci na severokorejské zbrojní ambice rozmístily v Jižní Koreji systém THAAD, který má Soul chránit před případným útokem ze strany KLDR. Pchjongjang postup USA odsoudil.

Rusko a Čína, které patří ke spojencům severokorejského režimu, vyzvaly k uklidnění situace. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se při jednání v Moskvě shodli na tom, že je třeba zarazit jak raketový a jaderný program KLDR, tak instalaci štítu THAAD v Jižní Koreji, a též společná vojenská cvičení Washingtonu a Soulu. Po těchto krocích se zúčastněné strany mohou podle představ Moskvy a Pekingu sejít ke společnému jednání.

 

 

Zdroj: ČTK

USA se chystají otestovat protiraketový systém THAAD Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

  2. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.