USA považují shození nejsilnější bomby proti IS za správné, zabili 90 radikálů

Spojené státy považují čtvrteční shození americké nejsilnější nejaderné bomby na pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu za správné a čistě taktické rozhodnutí. V Kábulu to v pátek prohlásil šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson. Podle agentury AFP při úderu zahynulo 90 radikálů. Jakékoli oběti na životech IS popřel prostřednictvím své propagandistické agentury Amak.

Mohlo by vás zajímat

„Byla to správná zbraň na správný cíl,“ řekl na tiskové konferenci Nicholson. Dodal, že své rozhodnutí pumu nasadit učinil po diskusích s Washingtonem a že podle jeho informací „zbraň splnila předpokládaný cíl“, čímž bylo zničení jeskyň bojovníků IS a zásob munice.

„Žádný civilista zraněn nebyl, zničena byla pouze základna, odkud IS v provincii podniká útoky,“ uvedl již dopoledne mluvčí afghánského ministerstva obrany. Reuters poznamenal, že informace o tom, že úder se obešel bez civilních obětí, nebylo zatím možné nezávisle ověřit. Přítomní vojáci v pátek odmítali k výbuchem zasaženému místu pustit novináře.

Americké letectvo ve čtvrtek svrhlo na jeskynní systém v provincii Nangarhár u hranic s Pákistánem pumu GBU-43, které se říká matka všech bomb. Přes devět metrů dlouhá bomba je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a až do čtvrtka nebyla nikdy v boji použita.

Plným názvem Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB), GBU-43 dokáže srovnat se zemí stavby v okruhu jedné míle od místa dopadu. Čtvrteční explozi slyšeli i obyvatelé pohraničních osad v Pákistánu, kteří si prý mysleli, že bomby dopadají na jejich stranu hranice. „Spal jsem, když najednou přišel hlasitý výbuch. Byla to ohlušující rána," řekl agentuře AP Šáh Vali z vesnice 15 kilometrů od hranic s Afghánistánem.

Lidé na afghánské straně pak hovořili o „záblesku jako při bouřce“, a pocitu „jako by bomba spadla přímo před jejich domem“. „Celý dům se třásl. Když jsem vyšel ven, viděl jsem veliké plameny, všechno kolem hořelo,“ řekl AP Muftí Chán z vesnice Ačín jen několik kilometrů od místa dopadu MOAB.

Americký nálet vyvolal v Afghánistánu smíšené reakce. Někteří místní se domnívají, že pro poražení IS je potřeba udělat všechno. „I když kvůli zničení Daesh (IS) zničíte můj dům, nebudu si stěžovat, protože oni nejsou lidé, jsou to zvířata,“ řekl agentuře Reuters Mír Alám. Objevily se však i hlasy, včetně vyjádření exprezidenta Hamída Karzáího, které považují čtvrteční zásah za americký zbrojní test na území cizí země.

Americký server Vox v analýze této mimořádné akce píše, že důvody, proč MOAB nebyla nikdy předtím použita nejspíše plynou z jejího specifického rázu. „Je to zbraň s omezenými možnostmi využití,“ řekl Vox pracovník amerického letectva. GBU-43 je určena pro rozsáhlé ničení budov a cílů těsně pod povrchem země, jakými jsou právě jeskyně či tunely. Naopak nemůže být použita v hustě zalidněných oblastech, v jakých se dnes často v arabském světě bojuje.

 

 

Zdroj: ČTK

USA považují shození nejsilnější bomby proti IS za správné, zabili 90 radikálů Foto: ČTK/ZUMA/Department of Defense

reklama

Další články

 1. Elon Musk: Tesla v září představí svůj kamion

  Byznys ·

  Generální ředitel amerického výrobce elektromobilů Elon Musk ve čtvrtek uvedl na svém Twitteru, že společnost v září odhalí svůj nákladní vůz na elektropohon. „Tým odv…

 2. Silný rubl činí ruským ropným firmám potíže

  Byznys ·

  Silný rubl ohrožuje ruské producenty ropy i naděje vlády na zvýšení rozpočtových příjmů, které měla přinést dohoda těžařských zemí o snížení produkce suroviny. Přední …

 3. Čínská CEFC má převzít stadion Eden

  Byznys ·

  Stadion v Edenu již podle informací Hospodářských novin patří čínské společnosti CEFC. Ta už vlastní fotbalovou Slavii Praha, která na stadionu hraje. O stadion se vša…

 4. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

  Společnost ·

  Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.