USA poslaly do Turecka šest stíhacích letounů na podporu boje proti IS

Spojené státy rozmístily šest stíhacích letounů F-16 na letecké základně Incirlik na jihu Turecka. Učinily tak „na podporu boje proti Islámskému státu“. Na Twitteru to dnes oznámila mise Spojených států při Severoatlantické alianci (NATO).

Turecký zdroj agentuře AFP potvrdil, že šestice amerických letadel dnes dorazila z německého Spanngdahlemu na tureckou základnu Incirlik. Jde údajně o první stroje v rámci odloučené zvláštní jednotky, jejíž celkové složení zdroj neupřesnil. Podle turecké agentury Dogan byl na základně rozmístěn i kontingent 300 amerických vojáků, kteří by měli zajišťovat koordinaci operací.

Od loňského vzniku mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii proti IS je to podle AFP poprvé, co budou Spojené státy s těmito stroji moci startovat právě z této strategické základny. Její využití k tomuto účelu umožnila červencová dohoda s Tureckem.

Washington základnu Incirlik zatím využíval pro ozbrojené bezpilotní letouny, které byly nasazeny do úderů proti IS. Letadla amerických ozbrojených sil dosud v rámci operací proti islamistům musela startovat ze vzdálenějších základen, například z Jordánska nebo Kuvajtu.

Turecko před dvěma týdny zahájilo aktivní boje směřované proti organizaci IS v Sýrii. Jde o zásadní obrat ve vývoji bojů, protože Turci se dosud zapojení do náletů proti IS vyhýbali. Turecká armáda zároveň otevřela frontu namířenou proti tureckým Kurdům ze zakázané Strany kurdských pracujících.

 

Zdroj: ČTK

USA poslaly do Turecka šest stíhacích letounů na podporu boje proti IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.