USA podle Tillersona uvolní na stabilizaci Sýrie 200 milionů dolarů

I když velké bojové operace proti radikální organizaci Islámský stát (IS) byly ukončeny, neznamená to, že Spojené státy a jejich spojenci nad touto skupinou natrvalo zvítězili. Sdělil to americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že USA se rozhodly poskytnout 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun) na osvobozené oblasti v Sýrii. Rusko v pondělí Spojené státy kritizovalo za nedostatečnou účast na stabilizaci Sýrie.

Tillerson přijel do Kuvajtu na konferenci o obnově Iráku. Řekl mimo jiné, že IS „zůstává vážnou hrozbou pro region, USA a další části světa“. Členové IS podle něj po porážce v Iráku a Sýrii dál působí v jiných zemích. „Nemůžeme dovolit, aby se historie opakovala jinde,“ řekl ministr. Dodal, že v Iráku a Sýrii se snaží členové IS změnit se v povstaleckou skupinu a v zemích jako je Afghánistán, Filipíny, Libye a také v západní Africe si snaží vybudovat bezpečné zázemí.

Tillerson zahájil cestu po několika zemích regionu v Egyptě a koncem týdne by měl být v Turecku. Tamní ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že vztahy obou zemí jsou v kritické fázi. Vyvolává je rozdílný přístup k syrským Kurdům, které Washington považuje za spojence, zatímco Ankara za teroristy. Turecká armáda proti nim bojuje od ledna na severu Sýrie. Tillerson v úterý řekl, že si je vědom „oprávněných bezpečnostních obav“ Turecka.

O situaci v Sýrii chtějí v březnu jednat ministři zahraničí Ruska, Íránu a Turecka, tedy zemí, které spolu několikrát jednaly v Kazachstánu.

 

 

 

Zdroj: ČTK

USA podle Tillersona uvolní na stabilizaci Sýrie 200 milionů dolarů Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Americký ministr zahraničí Rex Tillerson

reklama

Další články

  1. General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji

    Byznys ·

    Americký výrobce automobilů General Motors (GM) zavře jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji. Důvodem je její nedostatečná vytíženost. Náklady na ukončení činnosti…

  2. Čína se hodlá zaměřit na modernizaci své armády

    Společnost ·

    Čína se chystá zaměřit na modernizování svých vojenských sil a na zavádění technicky vyspělých zařízení do armády. V rámci setkání s vojáky to řekl čínský prezident Si…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.