USA podle Pompea nebudou tolerovat ruské vměšování do voleb

Spojené státy nebudou tolerovat ruské vměšování do listopadových parlamentních voleb a podniknou náležitá protiopatření. Ve výboru americké Sněmovny reprezentantů pro zahraniční vztahy to dnes prohlásil ministr zahraničí Mike Pompeo. Washington již dříve obvinil Moskvu, že se snažila ovlivnit kampaň před prezidentskými volbami v roce 2016, Rusko ale všechna obvinění popřelo.

Pompeo nyní podle agentury Reuters o ruském počínání hovořil jako o pokračujícím úsilí zasáhnout do hlasování. Ruské zásahy neupřesnil, stejně tak neuvedl žádné podrobnosti o amerických protiopatřeních, uvedl jen, že v této oblasti čeká Ameriku ještě mnoho práce, neboť Spojené státy dosud nebyly schopné vytvořit systém, který by od vměšování ostatní účinně odrazoval.

Pompeo před kongresmany vedle Ruska hovořil i o KLDR, s jejímž vůdcem Kim Čong-unem se americký prezident Donald Trump 12. června v Singapuru sejde k historickému jednání. Ministr zahraničí zopakoval dřívější Trumpovo prohlášení, že summit zdvořile opustí, pokud debata o jaderném odzbrojení KLDR povede špatným směrem.

"Špatná dohoda není na pořadu dne," řekl Pompeo. "Američané na nás spoléhají, že to učiníme správně. Pokud nebude skutečná dohoda, s úctou odejdeme," dodal.

Pompeo rovněž upozornil, že Amerika nijak Pchjongjangu neustoupí, dokud nebudou podniknuty hodnověrné kroky k naprostému, průkaznému a nezvratnému jadernému odzbrojení.

 

Zdroj: ČTK

USA podle Pompea nebudou tolerovat ruské vměšování do voleb Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Závislost Česka na vývozu aut dlouhodobě roste

    Byznys ·

    Českému vývozu do Evropské unie dominují osobní auta, jejichž podíl na celkovém exportu do unie byl loni 12 procent. Závislost ČR na vývozu aut dlouhodobě roste. Autod…

  2. PKN chce zbývající podíl v Unipetrolu

    Byznys ·

    Polská rafinerská společnost PKN Orlen hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií českého petrochemického holdingu Unipetrol. Firma uvedla, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.