USA přehodnocují politiku vůči Íránu. Tillerson kritizuje zejména jadernou dohodu

Mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona neplní svou funkci, tedy bránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní. Spojené státy v současnosti přehodnocují svou politiku vůči Íránu. Zda se chystá administrativa prezidenta Donalda Trumpa dohodu o jaderném programu vypovědět, Tillerson neuvedl.

Dosažení cíle Íránu stát se jadernou mocností (dohoda) jen oddaluje,“ uvedl Tillerson ve Washingtonu. Řadou dalších vážných hrozeb, které Teherán představuje pro světovou bezpečnost, se podle něj dohoda navíc vůbec nezabývala.

Spojené státy se v současnosti podle ministra zahraničí zabývají přehodnocením americké politiky vůči Íránu. Až bude analýza hotová, přijme Washington příslušná opatření, dodal Tillerson. Ničím neomezený Írán by podle něj mohl představovat nebezpečí pro celý svět stejně jako v současnosti Severní Korea.

Tillerson jadernou dohodu s Teheránem kritizoval krátce poté, co v informačním dopise adresovaném předsedovi Sněmovny reprezentantů Paulu Ryanovi uvedl, že Írán podmínky dohody podle Trumpovy administrativy plní.

Administrativa má povinnost každých 90 dní informovat Kongres o tom, zda Írán plní mezinárodní úmluvu. Pro Trumpovu vládu bylo toto hodnocení první.

V červenci 2015 uzavřel Írán jadernou dohodu se Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Teherán za ústupky ve svém jaderném programu dosáhl zrušení hospodářských sankcí. Trump ujednání s Íránem ve své kampani ostře kritizoval s tím, že by se měla podle něj dojednat smlouva nová.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

USA přehodnocují politiku vůči Íránu. Tillerson kritizuje zejména jadernou dohodu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.