USA nevylučují další útoky proti Sýrii v případě, že opět použije chemické zbraně

Pokud syrská vláda bude pokračovat používání chemických zbraní, tak americký prezident Donald Trump nevylučuje další útoky namířené proti ní. Agentura Reuters uvedla, že to v pondělí uvedl mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Podle amerického ministra obrany Jima Mattise páteční útok USA vyřadil syrskou leteckou základnu zcela z provozu. 

„Pohled na lidi otrávené plynem a bombardované chemickými zbraněmi nás ujistil, že v případě podobné akce necháváme otevřenou možnost dalšího zásahu,“ uvedl na pondělním brífinku mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Prezident Trump nařídil v pátek ostřelování letecké základny Šajrát, z níž podle Washingtonu v úterý startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Těmi podle Spojených států syrský režim zaútočil na město Chán Šajchún, kde pak po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes 80 lidí. Syrská vláda tvrdí, že nepoužila otravný plyn, ale že její nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.

Americký ministr obrany Mattis v pondělí prohlásil, že při útoku USA přišlo syrské letectvo o dvacet procent strojů. „Syrská vláda ztratila schopnost použít leteckou základnu Šajrát a v tuto chvíli nemůže ani startovat z tamní ranveje,“ uvedl Mattis v prohlášení.

Mattisovo prohlášení kontrastuje s pátečními informacemi ruské televize, která přinesla i záběry zničené základy a podle níž byla ranvej poškozena jen mírně. Také libanonská televize v pátek uvedla, že syrská armáda stačila před útokem evakuovat většinu letadel. Pentagon už v pátek uvedl, že Rusko bylo o chystaném útoku informováno dvě hodiny předem.

 

 

Zdroj: ČTK

USA nevylučují další útoky proti Sýrii v případě, že opět použije chemické zbraně Foto: ČTK/AP/Uncredited: Satelitní snímek na syrskou leteckou základnu po útoku americkou armádou

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.