USA nabízejí Jižní Koreji protiraketový systém, důvodem je hrozba KLDR

Spojené státy čeká jednání s Jižní Koreou o možném umístění mobilního protiraketového systému. Důvodem je rostoucí hrozba ze strany severokorejského represivního režimu. Informaci včera zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. Tento krok má podle něj přispět  k lepší ochraně území Jižní Koreje. Mluvčí Bílého domu také uvedl, že Spojené státy budou prosazovat „účinnou odpověď“ na vypuštění balistické rakety, které uskutečnila KLDR o víkendu.

Pentagon nabídl Soulu umístění moderního obranného systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defence), který ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Systém podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka „zlepší úroveň zabezpečení našeho spojence“.

O THAAD požádala Washington již v neděli Jižní Korea v reakci na odpal severokorejské rakety, která podle USA vynesla na oběžnou dráhu dva objekty. Zpráva o možném umístění amerického systému v oblasti rozhořčila Čínu, která si kvůli němu předvolala jihokorejského velvyslance.

Spojené státy se podle Bílého domu se svými mezinárodními partnery shodly, že na odpal rakety, který následoval měsíc po historicky čtvrtém severokorejském jaderném testu, je potřeba účinně zareagovat. „To znamená zvážení řady ekonomických sankcí, které by prohloubily izolaci Severní Koreje,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí úřadu prezidenta Josh Earnest.

Americká Sněmovna reprezentantů v lednu schválila nové sankce, které reagovaly na zmíněnou nukleární zkoušku. Obsahují mimo jiné postihy pro banky podporující fungování severokorejského jaderného programu či zmrazení majetku lidem spojeným s agresivními vojenskými aktivitami Pchjongjangu. Postihy čekají rovněž obchodníky, kteří poskytují diktátorskému režimu finanční zdroje v konvertibilní měně.

 

 

Zdroj: ČTK

USA nabízejí Jižní Koreji protiraketový systém, důvodem je hrozba KLDR Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon: Jihokorejci protestují proti americkému protiraketovému systému

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.