USA musí s příchodem Irmy počítat s částečným zpustošením krajiny

Zatím sice není jasné, kudy přesně se hurikán Irma přes Spojené státy přežene, už nyní je ale jisté, že část země zcela zpustoší. Řekl to v pátek ředitel Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long. Obyvatele jihovýchodní části USA nicméně podle agentury Reuters ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc.

Hurikán Irma, který za sebou v Karibiku zanechal zdevastované ostrovy a nejméně 19 mrtvých, v pátek zeslábl na druhou nejsilnější kategorii, i tak je ale mimořádně nebezpečný. Na Floridu by měl dorazit už v sobotu a podle Longa části poloostrova zničí. Bez elektřiny podle něj budou někteří lidé na Floridě přinejmenším několik dní. Nouzový přístřešek bude podle odhadu potřebovat více než 100 000 lidí, dodal ředitel FEMA.

„Hurikán Irma je nadále hrozbou, která zpustoší Spojené státy - buď Floridu nebo některý ze států na jihovýchodě,“ řekl Long.

USA postihly od roku 1851 jen tři hurikány páté, tedy nejvyšší, kategorie. Podle Longa je ale Irma, která zeslábla na čtvrtý stupeň, rozsáhlejší než Andrew, poslední hurikán páté kategorie, který Spojené státy zasáhl v roce 1992. Obyvatele jihovýchodu USA šéf FEMA varoval, aby nepodceňovali výzvy k evakuaci.

Úřady mají podle Longa připraveny tisíce zaměstnanců a miliony litrů pitné vody a kilogramů jídla, které by měly pomoci lidem postiženým hurikánem bezprostředně po jeho přechodu přes USA.

Američtí meteorologové varovali, že pátek je posledním dnem, kdy je evakuace bezpečná. V sobotu už bude vítr dosahovat příliš vysoké rychlosti na jízdu vozem. Řada leteckých společností oznámila, že přidá několik dodatečných spojů odlétajících z Floridy. Od pátečního odpoledne ale aerolinky zastaví odlety z letišť na jihu Floridského poloostrova.

Aby se urychleně vydali do bezpečí, vyzval v pátek obyvatele oblastí, které má hurikán Irma postihnout, také prezident Donald Trump. „Irma je hurikán impozantních rozměrů, možná větší, než jaký jsme kdy viděli. Buďte v bezpečí a jděte mu z cesty,“ napsal na twitteru. Federální vláda je podle něj připravená.

Pět Trumpových žijících předchůdců v úřadu - Jimmy Carter, George Bush starší, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama - vyzvalo na videu Američany, aby přispěli na pomoc spoluobčanům postiženým hurikány Harvey a Irma.

 

 

Zdroj: ČTK

USA musí s příchodem Irmy počítat s částečným zpustošením krajiny Foto: ČTK/AP/Ian Brown: Hurikán Irma se přehnal přes Panenské ostrovy

reklama

Další články

  1. Trump nevylučuje vojenskou intervenci proti KLDR

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle jeho slov se země Kim Čong-una chová špatně, a to musí přestat. …

  2. Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál

    Byznys ·

    Internetová jednička Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál. Nabídne na něm veškerý video obsah, který zatím umísťuje pouze na internet. Zaregistrovala proto novou f…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.