USA mají druhého Snowdena, server Intercept zveřejnil tajné informace o útocích dronů

Stejní reportéři, kteří zveřejnili tajné dokumenty od bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena, nyní odkryli informace od dalšího vládního zdroje. Na webových stránkách The Intercept se podle amerického zpravodajského serveru CNN ve čtvrtek objevil článek označený jako „Droní listy“. Ten se opírá o sbírku tajných dokumentů americké vlády, které obsahují informace o cíleném zabíjení pomocí bezpilotních letounů. 

Reportér Jeremy Scahill ze serveru Intercept podle CNN řekl, že dokumenty pocházejí od nového informátora, který chtěl, aby se veřejnost dozvěděla více o dronech americké armády zabíjejících v Afghánistánu, Jemenu a Somálsku. Identita zdroje je uchovávána v anonymitě. Informaci o objevení „druhého Snowdena“ zveřejnil server Intercept už v srpnu 2014, když informoval o tajném protiteroristickém sledovacím systému.

Intercept si dává pozor na to, co říká a o novém informátorovi nezveřejňuje žádné informace. Čtvrteční zpráva pouze uvádí, že informace pochází ze zdroje pracujícího pro zpravodajskou službu.

CNN píše, že Intercept charakterizuje motivaci zdroje k odhalení informací takto: „Věří, že veřejnost má právo porozumět procesu, při němž jsou lidé zařazeni na seznam smrti a následně jsou na rozkaz nejvyšších představitelů americké vlády zavražděni.“

Scahill serveru CNN prostřednictvím e-mailové komunikace napsal, že vláda Spojených států je při honu na informátory neúnavná. Dodal také, že obdivuje odvahu každého, kdo na sebe vezme takové riziko a veřejnosti pomůže poodhalit utajované informace. Ty podle něj mohou vyvolat diskuze o tom, jakým způsobem a proč USA zabíjejí nepřátele.

Scahill zároveň odmítl komentovat, jakým způsobem byly dokumenty o útocích dronů získány.

 

Zdroj: CNN, Intercept, Zet

USA mají druhého Snowdena, server Intercept zveřejnil tajné informace o útocích dronů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.