USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy. Není překvapením, že k většině náletů došlo na území Sýrie a Iráku. Podle serveru lze s příchodem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa očekávat navýšení těchto útoků. 

Americké bombardéry vypustily v roce 2016 na území Sýrie celkem 12 192 bomb. V Iráku pak z amerických bombardérů dopadlo na 12 095 bomb. Nejméně 1337 bomb USA pak shodily na Afghánistán. Podle The Independent lze očekávat, že jde o podhodnocené statistiky. 

S příchodem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze pravděpodobně očekávat navýšení těchto útoků. Trump totiž ve svém inauguračním projevu slíbil, že se bojovníků Islámského státu zbaví nadobro.

 

Zdroj: Statista, Independent

Podle serveru The Independent budou následující čtyři roky mnohem násilnější. S tímto ohledem je záhodné rekapitulovat počínání bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Americké ozbrojené síly shodily v roce 2016 přinejmenším o 3000 bomb více než v roce 2015. Zatímco prezident Obama snížil počet amerických vojáků bojujících v Afghánistánu a Iráku, tak naopak navýšil intenzitu leteckých úderů. Rozšířil využití bojových bezpilotních letounů útočících na území Afghánistánu, Iráku a do zemí, mezi kterými figurují Pákistán a Jemen.

Demokratický prezident Obama povolil podle serveru The Independent desetkrát více úderů pomocí dronů, než jeho předchůdce George W. Bush. 

S nástupem Trumpa do Bílého domu vzrostly akcie amerických zbrojních firem. Důvodem je přislíbená podpora armády a její posílení. Otázkou zůstává, jak se statistiky budou vyvíjet do budoucna.

 

 

Zdroj: Independent, Statista, Zet

USA loni shodily více než 26 tisíc bomb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

    Byznys ·

    Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.