USA kvůli testu rakety uvalily na Írán další sankce

Spojené státy v reakci na čtvrteční test íránské nosné rakety v pátek přijaly nové sankce vůči íránským společnostem. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Zatímco podle Teheránu šlo o zkoušku rakety s cílem vynést na oběžnou dráhu satelit, Washington test označil za provokaci a porušení ducha dohody o omezení íránského jaderného programu.

Americké ministerstvo financí potrestalo šest firem dodávajících techniku společnosti SHIG, která podle úřadu stojí za vývojem a výrobou íránských balistických raket. Podle ministra Stevena Mnuchina vyjadřují sankce vážnost obav, které mají Spojené státy z íránských raketových zkoušek.

Bývalý americký prezident Barack Obama inicioval předloni uzavření dohody mezi šesti světovými velmocemi a Íránem, která uvolnila protiíránské sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu. Obamův nástupce Donald Trump ale zastává vůči Teheránu výrazně tvrdší přístup a zmínil se také o možnosti zrušení dohody.

Americké ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční zkoušku za pokračování vývoje balistických raket a porušení ducha jaderné dohody. Experti ale tvrdí, že zkouška nebyla přímým porušením textu úmluvy.

 

Zdroj: ČTK

USA kvůli testu rakety uvalily na Írán další sankce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čeští studenti zvítězili v prestižní mezinárodní soutěži Microsoftu

  ·

  Tým studentů z pražské univerzity ČVUT se svým projektem, jenž pomáhá dětem s cukrovkou, vyhrál v prestižní mezinárodní soutěži 

  Škoda zvýší v Alžírsku výrobu Octavií, vyrobí jich 2100

  Byznys ·

  Výrobce automobilů Škoda Auto letos v Alžírsku vyrobí 2100 vozů Octavia. Prodej škodovek by měl v roce 2020 v této severoafrické zemi stoupnout z loňských 3000 na zhru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.