USA, Kanada a Mexiko mají 3 měsíce na jednání o změně NAFTA

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa oficiálně zahájila proces jednání o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) s Kanadou a Mexikem. Ve čtvrtek odeslaném dopise americkým zákonodárcům o tom informoval ředitel Úřadu obchodního zmocněnce Robert Lighthizer. Odesláním dopisu začíná běžet lhůta 90 dnů určená na konzultace s americkým Kongresem a veřejností. Kanada a Mexiko tento krok přivítaly. Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta, který tak chtěl zajistit lepší podmínky pro americké dělníky.

Oficiální rozhovory začnou po uplynutí devadesátidenní lhůty 16. srpna, napsala agentura Reuters.

Lighthizer novinářům řekl, že NAFTA plnila svůj účel v oblasti zemědělství, investičních služeb a v energetice, ale ne v oblasti průmyslové výroby. Smlouva proto potřebuje úpravy týkající se internetového obchodu, ochrany duševních práv, pracovních a ekologických standardů, pravidel pro státní firmy a standardů potravinové bezpečnosti.

Podle mexického ministra zahraničí Luise Videgaraye vláda jeho země jednání o změně dohody NAFTA vítá. „Chápeme, že tato smlouva byla dohodnuta před 25 lety a že svět se mezitím změnil, mnohému jsme se naučili a můžeme ji zlepšit.“ řekl Videgaray na tiskové konferenci na ministerstvu zahraničí USA za přítomnosti svého amerického protějšku Rexe Tillersona.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová zdůraznila, že NAFTA sehrála důležitou roli pro ekonomický růst a vytváření pracovních míst pro střední třídu v Kanadě i v celé Severní Americe. Řekla, že její země je oddaná volnému obchodu v regionu. Americký krok považuje za příležitost smlouvu co nejlépe zmodernizovat.

Dohoda NAFTA vstoupila v platnost 1. ledna 1994. Odbourala a omezila obchodní a celní bariéry a vytvořila největší zónu volného obchodu na světě. Lighthizer doufá, že se jednání o jejích změnách završí do konce tohoto roku.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

USA, Kanada a Mexiko mají 3 měsíce na jednání o změně NAFTA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

  Byznys ·

  Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

 2. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 3. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.