USA chtějí kvůli Madurovi větší tlak na Venezuelu, včetně sankcí

Spojené státy vyzvaly k pozastavení členství Venezuely v Organizaci amerických států (OAS) a ke zvýšení tlaku na vedení této země, včetně uvalení nových sankcí a diplomatické izolace. Důvodem je porušení demokratických principů v této zemi. V pondělí to řekl ministr zahraničí USA Mike Pompeo na zasedání OAS ve Washingtonu.

Šéf americké diplomacie v této souvislosti připomněl, že s takovým postupem počítá Meziamerická demokratická charta, "jestliže je v některém členském státu protiústavním způsobem porušen demokratický pořádek". V takovém případě by OAS měla diplomaticky zakročit.

Mezinárodní tlak na vládnoucí režim ve Venezuele zesílil po nedávných prezidentských volbách, v nichž opět zvítězil Nicolás Maduro. Hlasování ovšem bojkotovala velká část opozice a jako nedemokratické je kritizovala řada zemí regionu, USA i Evropská unie.

Washington zpřísnil své sankce vůči Caracasu už v květnu záhy po volbách. Pompeo hlasování odsoudil jako podvodné a venezuelské vládě pohrozil izolací ze strany mezinárodního společenství, dokud neuspořádá skutečně svobodné, spravedlivé a transparentní volby.

Maduro na pondělní výzvu Pompea k pozastavení členství Venezuely v OAS podle agentury AFP reagoval obviněním USA z "děsivé zločinné kampaně, z vydírání a z vyhrožování vůči všem vládám Latinské Ameriky a karibské oblasti".

Autoritářský prezident na sjezdu své Sjednocené socialistické strany Venezuely (PSUV) připomněl rozhodnutí stáhnout zemi z OAS. Proces vystoupení z této organizace začal loni a měl by skončit v dubnu příštího roku. "Až Venezuela opustí OAS, bude to pro nás velký národní svátek," prohlásil Maduro.

 

Zdroj: ČTK

USA chtějí kvůli Madurovi větší tlak na Venezuelu, včetně sankcí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Instituce EU by podle Kurze měly začít šetřit

  Společnost ·

  Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to dnes řekl rakouský kancléř Sebastian K…

 2. Rusko nechce destabilizovat EU, ujistil Putin

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin popřel, že by jeho země považovala za politickou výhodu nestabilní Evropskou unii. V zájmu Ruska naopak je, aby byla unie jednotná a vzk…

 3. Politické El Clásico vrcholí

  Společnost ·

  Nového premiéra si zvolily během minulého týdne obě strany politického konfliktu ve Španělsku. Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě a lidoveck…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.