USA budou s Ruskem jednat přiští týden o kontrole zbrojení a o roli Íránu v Sýrii

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton bude příští týden v Ženevě jednat se svým ruským protějškem, tajemníkem bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem o kontrole zbrojení a o roli Íránu v Sýrii. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele Bílého domu. Ruská média uvedla, že by Bolton s Patruševem mohli jednat i o další schůzce prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Obě hlavy státu se již 16. července setkali v Helsinkách.

Toto jednání mezi čtyřma očima vyvolalo značné kontroverze. Trump totiž souhlasil s tvrzením Vladimira Putina, že Rusové se nesnažili ovlivňovat americké prezidentské volby v roce 2016; svůj souhlas s Putinovými slovy Trump později vysvětloval jako své přeřeknutí.

Bílý dům o Trumpově jednání s Putinem nezveřejnil moc podrobností, ale nejmenovaný představitel podle Reuters nabídl seznam projednávaných otázek. Hlavním tématem byla válka v Sýrii, včetně role Íránu a humanitární situace v zemi. Oba prezidenti se podle tohoto zdroje v zásadě shodli na tom, že Íránci by měli opustit Sýrii, ale Rusko to vidělo jako tvrdý oříšek..

Trump a Putin také diskutovali o kontrole zbrojení, včetně smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, uzavřené za Trumpova předchůdce Baracka Obamy, a smlouvy o zákazu a zničení raket a střel středního a kratšího doletu z konce studené války. Prezidenti se ale neshodli na dalším postupu v této oblasti.

V ruském tisku se v této souvislosti objevily i úvahy, že by Bolton a Patrušev mohli v Ženevě dohodnout "nová pravidla nové studené války" mezi oběma jadernými velmocemi.

Trump v Helsinkách také nastolil otázku nově budovaného plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa a tento projekt před Putinem ostře kritizoval.

Bezprostředně po více než dvouhodinovém setkání s Putinem informoval Trump Boltona, ministra zahraničí Mika Pompea a amerického velvyslance v Rusku Jona Huntsmana; tato schůzka trvala asi čtvrt hodiny. Mnoho projednávaných témat se pak znovu probíralo na následujících schůzkách v širším složení, uvedl zmíněný představitel.

Zdůraznil, že Trump řekl Putinovi, že ruské zasahování do voleb musí letos skončit - v listopadu budou Američané volit zástupce do Kongresu.

Putin opakovaně tvrdil, že se ruský stát nevměšoval do voleb v USA. To ale ponechává "velký prostor" pro další ruské aktéry, poznamenal zmíněný představitel.

Trump se snažil rozvíjet vztahy s Putinem, navzdory poznatkům amerických služeb o ruském vměšování do voleb. Vyšetřování případných vazeb svého týmu z prezidentské kampaně na Moskvu kritizuje jako "hon na čarodějnice".

 

 

Zdroj: ČTK

USA budou s Ruskem jednat přiští týden o kontrole zbrojení a o roli Íránu v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Bohemia Sekt zvýšil zisk o 80 milionů korun

  Byznys ·

  Bohemia Sekt, největší výrobce sektů a vín v ČR, loni utržil 1,6 miliardy Kč, stejně jako v letech 2016 a 2015. Zisk zvýšil o 80 milionů korun na 442 milionů Kč, napsa…

 2. Za pravými českými rajčaty na Hanou

  Komerční sdělení ·

  Olomoucký kraj, nazývaný od 16. století Haná, je známý bohatými kulturními tradicemi a řadou unikátních památek. Mezi nejvýznamnější patří Svatý kopeček v Olomouci, kd…

 3. Developerovi Central Group výrazně klesl zisk

  Byznys ·

  Central Group, jeden z největších bytových developerů v Česku, loni meziročně snížil čistý zisk o 17 procent na 934 milionů Kč. Příjmy z prodeje a investic klesly o tř…

 4. Za rok zmizela polovina nelegálních billboardů

  Byznys ·

  Za rok od zavedení zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic jich byla podle ministra dopravy Dana Ťoka odstraněna zhruba polovina ze dvou tisícovek. Další n…

 5. Co zatím víme o zřícení mostu v Janově?

  Společnost ·

  Záchranáři nadále pátrají po pohřešovaných poté, co se v úterý zřítil dálniční most v italském městě Janov. Z výšky 45 metrů spolu s v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.