USA budou muset upravit zákony spojené s označováním původu masa

Spojené státy musí uvést zákony spojené s označováním původu masa do souladu s globálními obchodními pravidly. Prohrály totiž spor s Kanadou a Mexikem. Tento verdikt vznesla v pondělí Světová obchodní organizace (WTO). Nesouhlasila tak s odvoláním Spojených států proti předchozímu rozhodnutí, podle kterého americké předpisy pro označování původu masa mají diskriminovat dovoz hospodářských zvířat.

Spojené státy nyní požadují, aby maloobchodníci u masa uváděli, kde se zvíře narodilo, kde vyrostlo a kde bylo poraženo. Kanada a Mexiko ale podle listu The Wall Street Journal tvrdí, že američtí zpracovatelé masa kvůli problémům a nákladům spojeným se sledováním původu dávají přednost zvířatům z USA.

Všechny tři země, tedy USA, Kanada a Mexiko, jsou přitom už více než 20 let členy Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

Kanada a Mexiko po dnešním rozhodnutí WTO podle agentury Reuters připravují obchodní sankce vůči USA, čímž zvyšují tlak na americký Kongres, aby nynější zákony zrušil. „Naše vlády budou od WTO požadovat povolení k odvetným opatřením vůči americkému exportu,“ uvedli ve společném prohlášení kanadští a mexičtí ministři obchodu a zemědělství.

Republikáni, kteří mají v americkém Kongresu většinu, signalizovali, že by mohli zahájit kroky ke zrušení zákonů již tento týden. Mnozí demokraté a ochránci práv spotřebitelů se však současných pravidel zastávají.

„Pokud nebude Kongres okamžitě konat, Kanada a Mexiko uvalí cla na desítky amerických produktů,“ uvedl prezident americké Národní rady producentů vepřového Ron Prestage. „To znamená rozsudek smrti pro americká pracovní místa a export,“ dodal.

Některé organizace na ochranu spotřebitelů nicméně tvrdí, že současné zákony zajišťují kupujícím nezbytné informace. Organizace Public Citizen například upozorňuje, že současná pravidla pro označování masa podle loňského průzkumu podporuje devět z deseti Američanů.

 

Zdroj: ČTK

 

USA budou muset upravit zákony spojené s označováním původu masa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.