USA budou důrazně prosazovat sankce vůči Íránu, tamní vláda musí změnit směr

Sankce USA namířené proti Íránu budou důsledně prosazovány a zůstanou v platnosti. Stane se tak v případě, pokud íránská vláda výrazně nezmění směr. Řekl to v pondělí americký ministr zahraničí Mike Pompeo v rozhovoru s novináři. Nynější opětovné zavedení sankcí označil za významný pilíř americké politiky vůči Íránu.

První vlna sankcí, které zrušila Obamova administrativa podle jaderné dohody z roku 2015, se zaměřuje především na automobilový průmysl a obchody se zlatem a dalšími kovy. V platnost vstupuje od pondělní půlnoci washingtonského času, tedy v úterý v 06:00. Podstatnější ranou pro íránský průmysl však bude druhá série sankcí, která cílí na ropný a bankovní sektor. Začít platit má počátkem listopadu.

Pompeo prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny upustit od sankcí, to ale od Teheránu vyžaduje zásadní změnu. "Doufáme, že můžeme najít způsob, jak se pohnout vpřed, to ale bude vyžadovat obrovskou změnu ze strany íránského režimu," řekl Pompeo novinářům na palubě letadla na cestě z třídenní cesty po jihovýchodní Asii zpět do vlasti. "Musí se chovat jako normální země. Je to docela jednoduché," dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

USA budou důrazně prosazovat sankce vůči Íránu, tamní vláda musí změnit směr Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

    Byznys ·

    Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.