USA a Írán jsou na ostří nože, uvalují na sebe sankce

Írán uvalil sankce na 15 amerických společností kvůli jejich údajné podpoře Izraele a „teroristických akcí tohoto režimu“. S odkazem na prohlášení íránského ministerstva zahraničí to v neděli uvedla státní agentura Irna.

V prohlášení je stanoveno, že s dotčenými firmami se „zakazují jakékoliv obchodní transakce, jejich majetek se zabavuje a jejich současným i bývalým vedoucím pracovníkům nebudou vydána víza pro vstup do Íránu“.

Rozhodnutí Teheránu je v podstatě symbolické, protože dotčené americké firmy s Íránem neobchodují, poznamenaly agentury AFP a Reuters. Poukazují i na skutečnost, že Teherán oznámil tento sankční krok dva dny poté, co Spojené státy zavedly sankce proti 30 společnostem a jednotlivcům z deseti zemí za údajnou spolupráci s íránským zbrojním programem.

Nejmenovaný významný íránský zákonodárce kromě toho agentuře Reuters řekl, že Írán zváží přijetí zákona řadícího americkou armádu a Ústřední zpravodajskou službu (CIA) mezi teroristické organizace, jestliže americký Kongres schválí návrh na zařazení íránských revolučních gard mezi teroristické organizace.

Sankce ohlášené Teheránem se mimo jiné vztahují na společnosti Bent Tal, United Technologies Products, ITT, Raytheon, Re/Max Real Estate, Magnum Research, Oshkosh, Kahr Arms a Elbit Systems.

Teherán je obviňuje z dodávek výzbroje nebo zbraní Izraeli, aby byly „použity proti Palestincům“. Společnost Re/Max Real Estate viní z nákupu a prodeje bytů v osadách na okupovaných palestinských územích.

Teherán a Washington nemají mezi sebou diplomatické vztahy od roku 1979, kdy íránští militantní studenti zaútočili na americkou ambasádu v Teheránu a drželi tam po 444 dní jako rukojmí 52 Američanů.

 

 

Zdroj: ČTK

USA a Írán jsou na ostří nože, uvalují na sebe sankce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.