USA a Jižní Korea vyzdvihly sankce OSN namířené proti KLDR

Americký ministr zahraničí se s jihokorejskou šéfkou diplomacie Kang Kjong-wha shodli, že přísné sankce ze strany Rady bezpečnosti OSN proti Severní Koreji představují dobrý výsledek. Za adekvátní odpověď na raketové testy KLDR označil nová opatření i čínský ministr zahraničí Wang I. Země ovšem vyzval k jednání se severokorejským represivním režimem. K tomu řekl, že severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa v neděli při schůzce ve filipínské metropoli vyzval, aby se KLDR sankcím podřídila a zdržela se provokací, mezi něž patří i raketové zkoušky.

Oba asijští státníci se sešli na okraj schůzky zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN. Podle agentury Reuters se vřele přivítali. Wang I ale nechtěl po jednání říci, co mu jeho severokorejský protějšek sdělil. Po setkání podle agentury AFP také řekl, že Severní Koreji by prospělo, kdyby přijala „dobré a inteligentní rozhodnutí“.

Sankce vůči KLDR přivítalo i japonské ministerstvo zahraničí. „Nyní není čas na dialog, ale už je čas zvýšit efektivní nátlak na Severní Koreu, aby přijala konkrétní akce k zastavení jaderného programu,“ uvedl v Manile mluvčí náměstka japonského ministra zahraničí.

Opatření vůči Severní Koreji schválila RB OSN v sobotu, jde o dosud nejtvrdší sankce. Na jejich základě může země přijít o zhruba třetinu svých ročních příjmů z vývozu. Odhlasování sankcí v neděli ocenil i americký prezident Donald Trump.

Podle ministra Wang I se situace na Korejském poloostrově dostala do klíčové fáze. „Vyzýváme všechny strany, aby přijaly zodpovědný postoj při vytváření úsudků a podnikání kroků. Především se musíme vyhnout další eskalaci vývoje,“ řekl Wang I. Sankce jsou podle něj potřeba, ale nejsou samy o sobě cílem. Washington a Soul vyzval, aby se zdržely provokativních akcí.

Wang I také apeloval na mocnosti, aby obnovily téměř deset let mrtvé šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu a raketových testech, i když to podle něj nebude jednoduché. Dialog je ale nezbytný a všechny strany by k němu měly směřovat, dodal ministr.

Šestistranných rozhovorů se kromě obou Korejí účastnily také Spojené státy, Čína, Rusko a Japonsko. Jednání ale ztroskotala v roce 2008, když je Pchjongjang označil za zbytečná. Oznámil tehdy, že z nich odstoupí, zastavil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a vykázal její inspektory ze země.

 

 

Zdroj: ČTK

USA a Jižní Korea vyzdvihly sankce OSN namířené proti KLDR Foto: Attila JANDI / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Airbnb stále častěji nalézá oblibu u seniorů

    Byznys ·

    Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb si nachází stále častěji oblib u seniorů. Jde přitom jak o cestovatele, tak i o samotné hostitele. Počet rezervací českých uživatel…

  2. USA oficiálěí odstupují od klimatické dohody

    Společnost ·

    Americké ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo Organizaci spojených národů, že chce odstoupit od pařížské dohody o klimatu. Oznámení však neznamená formální zaháje…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.