Uprchlická krize se zmírní nejdříve v listopadu, myslí si OSN

Současná uprchlická krize v Evropě se zmírní nejdříve v listopadu. V Budapešti to v úterý řekl evropský ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Vincent Cochetel. Jen v dalších deseti dnech je podle něj nutné počítat s tím, že po balkánské cestě přes Řecko, Turecko a Srbsko bude směrem na sever putovat až 42 000 lidí.

„Do konce října se nedá očekávat žádná změna,“ citovala Cochetela agentura DPA. Zhruba 85 procent migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy, pochází ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu.

„Jsme přesvědčeni, že se ten problém dá zvládnout,“ řekl Cochetel. Situaci ale podle něj komplikuje fakt, že mezi evropskými zeměmi panuje nedůvěra. „Samotné Německo krizi nevyřeší,“ poznamenal.

UNHCR se kvůli uprchlické krizi snaží ještě do konce letošního roku získat dalších 30,5 milionu dolarů (739 milionů Kč). Jde o prostředky nad rámec rozpočtu ve výši 800 milionů dolarů určeného na pomoc s přílivem uprchlíků do Evropy pro letošní a příští rok.

Dnes má předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zveřejnit podrobnosti plánu přerozdělení celkem 120 000 uprchlíků z Itálie, Řecka a nově také Maďarska, které by doplnilo už na jaře navržené převzetí až 40 000 osob z Itálie a Řecka. Podle informací světových agentur by podle návrhu na Českou republiku vycházelo převzetí téměř čtyř a půl tisíce uprchlíků.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Uprchlická krize se zmírní nejdříve v listopadu, myslí si OSN Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.