Uprchlíci směřující přes Středozemní moře jsou dobře koordinovaní, pomáhá jim Facebook

Uprchlíci směřující na řecké ostrovy jsou oproti minulým humanitárním krizím dobře organizovaní. Podle CNN jim v tom pomáhají především chytré telefony a s nimi spojené sociální sítě, jako je Facebook, Twitter, Viber nebo komunikační aplikace WhatsApp. Migranti, kteří se už dostali na území Evropy, na Facebooku například sdílejí fotografie stanů vhodných pro přenocování, názvy a adresy hotelů s nízkými cenami v Athénách nebo rady týkající se propichování člunů. Taková praxe má podle CNN zamezit řeckým úřadům ve vracení migrantů do člunů. Běženci mají také k dispozici telefonní čísla na pobřežní stráž, které v případě vzniklých problémů telefonují, píše CNN.

Pokud mají běženci platný pas, mohou si v Turecku pořídit jednosměrnou jízdenku na trajekt. Ten je pak dopraví na ostrov Lesbos. Cesta trajektem trvá asi 45 minut. Běžná cena, kterou musí uprchlíci obvykle zaplatit, aby se ze Sýrie dostali na pobřeží Evropy, se podle CNN pohybuje okolo 1 350 dolarů na osobu. Pro převaděče je tedy ilegální migrace výnosným obchodem. Denně vypravují na náročnou cestu přes Středozemní moře v přeplněných člunech tisíce běženců.

Dokonce i zkušení humanitární pracovníci se podle CNN nestačí divit, jak běženci pro orientaci v cizí zemi využívají technologické vymoženosti.

„Je tu spousta technologií. Úroveň organizace je v tomto kontextu nová,“ řekla CNN s ohledem na zkušenosti z předešlých humanitárních krizí úřednice pro uprchlíky z Organizace spojených národů (OSN) Alessandra Morelliová.

„Když připlují, tak přesně vědí, kam mají jít, koho mají oslovit a vědí i to, co si mají koupit,“ vysvětlila Morelliová. „Facebook hraje neuvěřitelnou roli.“

Názorným příkladem je podle CNN devatenáctiletý uprchlík ze Sýrie Kenan al Beni. Když se jeho člun dostal do potíží, tak společně se svými přáteli zavolal pobřežní stráž.

„Všichni máme jejich čísla. V telefonech máme GPS. Prostřednictvím WhatsApp aplikace jim pošleme zprávu a oni nás přijedou zachránit,“ popsal Al Beni postup a využití populární mobilní aplikace, která slouží jako online messanger.

Al Beni se dále zmínil o několika Facebookových stránkách, na kterých Syřané budoucím migrantům posílají rady, jak postupovat při cestě do Evropy.

Jedna stránka obsahuje fotografie stanů vhodných pro přenocování nebo cenově dostupné hotely v Aténách. Al Beni řekl, že všechno co uprchlíci potřebují, se sdílí na Facebooku, Twitteru, WhatsAppu nebo Viberu.

Mladý muž CNN sdělil, že se snažil dostat do Německa kvůli tomu, aby mohl pokračovat ve studiu na univerzitě. Začátek války mu totiž možnost vysokoškolského studia v Sýrii znemožnil. Jeho bratr se už do Německa díky převaděčům dostal v minulosti.

Informace OSN ukazují, že 70 procent uprchlíků, kteří dorazí na řecké ostrovy, jsou uprchlíci ze Sýrie. Zbytek nově příchozích tvoří většinou obyvatelé Afghánistánu, Pákistánu a Bangladéše. OSN dále uvádí, že denně připluje na Lesbos přibližně 50 lodí s 1 500 až 3 000 běženci.

Lesbos znamená pro uprchlíky neoficiální vstupní bránu na území Evropy. Skalnaté pláže řeckého ostrova podle CNN pokrývají stovky oranžových záchranných vest. Na pobřeží je také řada probodaných nafukovacích člunů. Jejich sabotáž uprchlíci provádějí právě na základě strategie zveřejněné na Facebooku. Propichování člunů  má řecké pobřežní stráži zabránit ve vracení migrantů zpět na moře. 

 

 

Zdroj: CNN

Uprchlíci směřující přes Středozemní moře jsou dobře koordinovaní, pomáhá jim Facebook Foto: Malcolm Chapman / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.