Univerzální železniční jízdenky bychom se mohli dočkat za tři roky

Jízdenka, kterou by bez rozdílů uznávali všichni železniční dopravci v Česku, by mohla být reálně zavedena v roce 2019. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Podle vlastníka soukromého přepravce RegioJet Radima Jančury by byla škoda nezavést doklad dříve. Zároveň ale upozornil, že si za takovou jízdenku lidé připlatí.

Nejde o úplně jednoduchý proces. Jde o vzájemné uznávání a přeúčtování jízdného,“ uvedl Čoček. Podle něj je teoreticky možné, že integrovaná jízdenka začne platit i dříve. Záleží na dohodě jednotlivých dopravců, dodal. Od roku 2019 má být systém řízen direktivně státem.

Jančura řekl, že soukromí dopravci jsou připraveni takové jízdenky akceptovat i v komerčních spojích, například na trase z Prahy do Ostravy. Na této trase by byl ochoten systém spustit okamžitě, a to včetně režijních jízdenek. Upozornil, že integrovaná jízdenka bude ale výrazně dražší, než pokud by si ji lidé koupili pouze pro spoje jednoho dopravce.

Ve chvíli, kdy bude společné státní jízdné, tak bude cena takzvaně kilometrová. Což je dnes mezi Prahou a Ostravou řádově zhruba 480 korun. To je tolik, za kolik by se v druhé třídě (na této trase) jezdilo, kdyby RegioJet a (další soukromý dopravce) Leo Express nepřišel na trh,“ uvedl. Lidé, kteří budou chtít levnější jízdné, si podle něj budou moci dále koupit jízdenku u konkrétního dopravce do jeho vlaků, tak aby byla zajištěna hospodářská soutěž.

Státním železničním dopravcem jsou České dráhy. RegioJet a Leo Express jsou na železnici nejvýznamnějšími soukromými dopravci.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

Univerzální železniční jízdenky bychom se mohli dočkat za tři roky Foto: kaprik / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

 2. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

 3. Sedm trendů v online marketingu pro rok 2016

  Byznys ·

  Oblast online marketingu je složitá a nestálá. Každý rok dochází ke změnám, které přicházejí ruku v ruce s novým hardwarem, softwarem nebo příchodem inovativní společn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.