Univerzita Palackého už po jednapadesáté hýbe se světem popularizace vědy

Na začátku týdne odstartoval v Olomouci mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, zkráceně AFO. Ten každoročně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy a filmu. Ústředním mottem festivalu, který od roku 1966 pořádá Univerzita Palackého, je VIDĚT A VĚDĚT. 

Loni byli hlavními hosty přehlídky světoznámý evoluční biolog Richard Dawkins a fyzik Lawrence Krauss, který zásadně přispěl k výzkumu temné hmoty. Letošními hvězdami jsou například molekulární biolog Marc van Montagu, který stál u zrodu metod genového inženýrství rostlin, nebo Douglas Vakoch, člověk, který za nás v budoucnu může komunikovat s mimozemšťany. Přední čeští experti Pavel Kršek, Přemysl Jiruška a Ivan Rektor se pak na AFO vyjádří k epilepsii, která je ústředním bodem jedné ze sekcí.

Festival, na který přihlašují filmy světové produkce a navštěvují jej světoví popularizátoři, se vědu snaží přibližovat lidem napříč všemi věkovými skupinami: „V dopoledních hodinách proto uvádíme pro malé diváky 3D snímky s českým dabingem. Interaktivní muzeum Pevnosti poznání je pak určeno věkové skupině od pěti do sta let, takže si na AFO přijdou na své skutečně všichni,“ uvedl Matěj Dostálek, ředitel festivalu.  

Ačkoli dle Dostálka nemá popularizace vědy v Česku tak silnou tradici, situace se dle něho mění k lepšímu a AFO tomu napomáhá. „Díky networkingové platformě Industry 4Science na festival pravidelně vítají osobnosti, které v rámci jejího programu prostřednictvím přednášek, workshopů a panelových diskuzí přibližují aktuální trendy v oblasti vědecké komunikace. Snažíme se tak vědce přimět, aby vyšli se svými příběhy ven z laboratoří,“ dodal Dostálek.

Důkazem, že se AFO daří se světem popularizace vědy hýbat, je i skutečnost, že mu Akademie věd ČR udělila první místo v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2015 (SCIence AProach). Festival potrvá až do neděle. Video z minulého ročníku si můžete přehrát zde.

 

 

Zdroj: Zet

Více o AFO: http://www.afo.cz

Univerzita Palackého už po jednapadesáté hýbe se světem popularizace vědy Foto: Na AFO spolupracují studenti z Univerzity Palackého; Zdroj: Olomoucký fotograf

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.