„Univerzita Karlova je jednou z nejvíce respektovaných českých značek,“ říká její rektor T. Zima

Univerzita Karlova patří k nejznámějším a nejvíce respektovaným značkám České republiky.Na rádiu Zet v pořadu Myšlení první ligy to řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Řadí se tak k úspěšným českým značkám, jako jsou například mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nebo pivovar Pilsner Urquell.

Kdo Vás v mládí nejvíce inspiroval?

To, co mě v mládí asi nejvíce inspirovalo, byla otázka biologie, zoologie nebo zvířat. Jednalo se spíše o oblast přírodních věd, zoologii, koně Převálského a podobně. Zajímal jsem se také o záchranu životních druhů. Pak na gymnáziu to byla otázka biologie směrem k medicíně. Tady bych zmínil pana primáře Chrze z cytogenetické laboratoře z Karlova náměstí, kde jsem manikúrními nůžkami stříhal obarvené chromozomy. U samotné medicíny bych pak zmínil pana profesora Štípka z Ústavu klinické biochemie, kde jsem dostal nabídku, abych zůstal ještě jako student. Tomu ústavu jsem stále věrný a nebudu už ani říkat kolik let.

Zmínil jste přírodní vědy. Vzpomínáte si vlastně na tu dobu, kdy jste v sobě objevil oblibu k přírodním vědám?

To je těžká otázka, ale vím, že jsem se o zvířata, savce a žraloky zajímal obecně. Vždy jsem nutil rodiče do návštěv zoologických zahrad v Československu, když jsme někam jeli. Já bych řekl, že ten vztah ke zvířatům a zoologii jsem měl již před základní školou.

Rodiče vás v této cestě nějakým způsobem povzbuzovali?

I když rodiče nebyli přírodně vzdělání. Maminka byla překladatelkou a otec vystudoval ekonomii a vodní stavby, tak i přesto moji lásku k přírodě a medicíně všemožně podporovali.

Vy už jste v pořadí 508. rektorem Univerzity Karlovy. Co to pro vás znamená?

Především to pro mě znamená obrovskou pokoru. Univerzita Karlova je totiž světově uznávanou institucí. Musím říci, že se setkávám s různými představiteli států vysokých škol a všichni znají Univerzitu Karlovu. Řekl bych, že je to jedna z nejznámějších a nejvíce respektovaných značek České republiky ve světě. Naše země má některé proslulé sportovce, máme Pilsner Urquell, máme Škodu Auto, ale máme i Univerzitu Karlovu. O té bych řekl, že v tom intelektuálním světě hraje významnou roli.

Vy vlastně zavádíte v mnoha oblastech na Univerzitě Karlově nové věci a inovace. Jak se Vám to daří?

Vysoké školy a Univerzita Karlova patří obecně mezi instituce, které jsou konzervativní a kvůli tomu se některé věci zavádějí trochu déle, než je tomu v nějakých firmách. Na druhé straně, když pro tu myšlenku získáte lidi a vysvětlíte jim, proč k té změně má dojít a co to přinese, tak pak to lidé vezmou jaksi za svoji věc a jdou za tím. Je to tedy spíš o tom přesvědčit lidi, že ta změna je potřebná a že to není změna pro změnu.

 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

Zdroj: Zet

„Univerzita Karlova je jednou z nejvíce respektovaných českých značek,“ říká její rektor T. Zima Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.