Universum: Nejmenší rozdíly v platech jsou u absolventů práv

Čeští vysokoškoláci očekávají asi o třetinu vyšší nástupní plat, než jaký podle statistik ve skutečnosti dostanou. Ukázal to průzkum společností Universum a Studenta Media.

Rozdíly mezi očekávání výše platu a realitou jsou různé mezi absolventy různých studijních oborů a taky mezi ženami a muži. Studentky většinou očekávají mnohem nižší mzdu, než jejich mužští vrstevníci, a tak jsou zpravidla v těchto očekáváních realističtější.

Průzkumu Universum a Studenta Media se zúčastnilo 10 645 studentů z více než 60 vysokých škol v České republice. Švédská společnost Universum, která se průzkumy v oblasti budování zaměstnavatelské značky zabývá již déle než 25 let, letos výzkum provedla v celkem třiatřiceti zemích světa.

O tématu mluvil ve Studiu Zet Tomáš Rašner, národní manažer společnosti Universum pro Českou republiku. 

Jak vysoký plat očekávají čeští vysokoškolškoláci po skončení  studií v průměru při nástupu do prvního zaměstnání a jakou mzdu skutečně dostanou?

Čeští vysokoškoláci dnes v průměru očekávají zhruba 24.500 hrubé měsíční mzdy. Co se týká reálné situace, tak tam se to trochu hůře počítá, nicméně z dat Českého statistického úřadu vidíme, že reálně je to asi o 30 % méně. 

 

Jak významně se liší požadavky i reálné mzdy absolventů a absolventek vysokých škol?

Rozdíly mezi muži a ženami se v České republice pohybují kolem 13 % v očekávaném nástupním platu, čímž v podstatě plníme světový průměr. Není to nic mimořádného.  Co se týká reálných nástupních platů, tak tam je poměr velmi podobný. Má to i logiku ve spojitosti s tím, že o co si řeknete, tak to většinou potom dostanete. 

Proč se podle vás české studentky drží při vyjednávání o platu více při zdi než jejich mužští kolegové? A přetrvává tato praxe i ve světě?

Praxe je jednoznačně podobná i ve světě. V Německu je ten rozdíl dokonce až 20 %, v Rusku je to třeba 22 %. My víme, že očekávání žen jsou obecně nižší, zároveň víme, že nastupují obecně za nižší peníze. Nicméně největší řečnickou otázkou je, jestli je ta práce skutečně stejná. A to je něco, co bych si ze své pozice, nebo z dat, která u nás vyplývají dovolil zpochybnit. Protože my zároveň vidíme i dost výrazné psychologické rozdíly mezi mužem a ženou, co se týká očekávání, druhů firem, pro které chtějí pracovat, co se týká branží. Muži jsou obecně mnohem dravější, jdou více do rizika a ženy mají naopak rády jistotu, což potom trh reflektuje v nabízené mzdě.

 

Existuje obor, ve kterém studenti i studentky doufají v přibližně stejnou finanční odměnu od svého budoucího prvního zaměstnavatele? 

Ano, v České republice jsou si nejvíce rovni studenti práv. Jedním z důvodů pro tuto rovnoprávnost u právníků může být právě to, že když studujete práva, tak jsou možnosti kariéry u mužů a u žen velmi podobné. 

 

V článku naleznete pouze vybrané pasáže rozhovoru s T. Rašnerem. Jeho celý záznam je dispozici výše v přehrávači. 

Zdroj: Zet  

Universum: Nejmenší rozdíly v platech jsou u absolventů práv Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.