Unipetrolu loni stoupl zisk o desetinu na 8,7 miliardy korun

Petrochemický holding Unipetrol loni zaznamenal růst čistého zisku meziročně o devět procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dokonce vzrostly o 39 procent na 122,5 miliardy. Holding o tom ve čtvrtek informoval v rámci své tiskové zprávy. Dobré výsledky podpořil stav ekonomiky, využití výrobních kapacit, ale i příjmy z pojištění na havárie v roce 2015.

I loni v prosinci postihl areál Unipetrolu v Litvínově požár. Rafinerie pak omezila provoz výrobní jednotky vodíku a čpavku, plně byla výroba obnovena letos v lednu. Podle Unipetrolu byl ale provoz obou rafinerií za rok 2017 celkově stabilní. Využití výrobní kapacity se meziročně zvýšilo z 62 procent na 90 procent a objem zpracované ropy stoupl téměř o polovinu na 7,9 milionu tun.

V rafinérské a petrochemické části vykázal loni holding provozní zisk 13,5 miliardy, což bylo o 21 procent více než v roce 2016. Prodejní objem u rafinérských produktů stoupl o devět procent na 6,8 milionu tun.

U petrochemických produktů dosáhl růst dokonce 86 procent na zhruba dva miliony tun, podle holdingu díky značnému zvýšení využití etylenové jednotky. Její provoz v létě roku 2015 omezil až do podzimu 2016 požár. Téměř čtvrtinový podíl na objemu prodeje petrochemických produktů holdingu měla neratovická chemička Spolana, která uzavřela minulý rok čistým ziskem 433,5 milionu.

V maloobchodu loni Unipetrol zvýšil provozní zisk skoro o polovinu na 1,4 miliardy korun. Podle holdingu k tomu přispěl větší prodej paliv, postupné převzetí desítek čerpacích stanic OMV i rozvoj sítě občerstvení Stop Cafe. Tržní podíl čerpacích stanic Benzina, které holdingu patří, se zvýšil, a dosáhl tak k loňskému říjnu 20,5 procenta.

Investice Unipetrolu loni dosáhly 7,5 miliardy, v předchozím roce činily přibližně 11 miliard. V roce 2017 investoval holding třeba do nákupu nových lokomotiv, rekonstrukce teplárny T700 v Litvínově, modernizace Spolany nebo rozšiřování občerstvení Stop Cafe na benzinkách.

Pokračovala také výstavba nové polyetylenové jednotky PE3, která bude podle dřívějších informací stát celkem 8,5 miliardy. Stavbu Unipetrol zahájil v červnu 2016, podle dnešní zprávy holdingu je nyní hotova asi ze tří čtvrtin. Dokončena má být jednotka koncem letošního roku.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Ke konci roku 2017 měl holding přes 4600 zaměstnanců. Většinovým vlastníkem Unipetrolu je polská skupina PKN Orlen s podílem asi 63 procent. Koncem loňského roku nabídl PKN Orlen odkup menšinových podílů s cílem, navýšit svůj podíl aspoň na 90 procent.

 

Zdroj: ČTK

Unipetrolu loni stoupl zisk o desetinu na 8,7 miliardy korun Foto: Flickr.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.