Unipetrol letos počítá s vyšší dividendou, přesáhne tak hodnotu 8,3 Kč na akcii

Petrochemický holding Unipetrol oznámil, že letošní dividenda bude dosahovat vyšší úrovně, než tomu bylo v loňském roce. To dosahovala na 8,3 korun na akcii. Konkrétní výše bude záviset na akcionářích, jež o ní rozhodnou na valné hromadě. V rámci čtvrteční tiskové konferenci o tom nformoval generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

„Můžeme očekávat, že se dividenda zvýší, ale nemohu říct, o kolik. To rozhodnou akcionáři na valné hromadě, která se uskuteční v květnu nebo červnu příštího roku. Tam kolem toho určitě bude velmi tvrdá debata,“ uvedl Modrzejewski.

Zvýšení dividendy na akcii v případě, že cena akcií poroste, připustil už v červenci při prezentaci pololetních výsledků. „Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí,“ doplnil. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o 85 procent na 352 korun.

Za loňský rok vyplatila firma na dividendách zhruba 1,5 miliardy korun. Menšinoví akcionáři požadovali vyšší dividendu. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii, některé návrhy byly ještě vyšší.

Čistý zisk Unipetrolu ve třetím čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně více než dvojnásobně na 1,5 miliardy korun. Provozní zisk vzrostl o tři čtvrtiny na 3,4 miliardy a tržby o třetinu na 31 miliard. Výsledky byly lepší, než očekávala většina analytiků.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T.

 

 

Zdroj: ČTK

Unipetrol letos počítá s vyšší dividendou, přesáhne tak hodnotu 8,3 Kč na akcii Foto: Flickr

reklama

Další články

  1. V Berlíně odstartovala debata o nové vládě

    Společnost ·

    V Berlíně ve středu začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobod…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.