UniCredit jedná o prodeji. Fúze s Komerční bankou by vytvořila silnou bankovní jedničku

Italská finanční skupina UniCredit jedná o prodeji své české a slovenské části. Zájem o koupi má francouzská skupina Société Générale s dceřinou Komerční bankou nebo Moneta Money Bank. Spojením Komerční banky s částí italské banky by přitom podle analytika společnosti Patria Finance Václava Kmínka vznikla v Česku silná jednička. Problém může představovat financování. KB totiž nemá nadbytek kapitálu. 

Podle Kmínka by tato fúze smysl dávala z pohledu toho, že by vznikla na českém trhu silná bankovní jednička. KB by tak utekla dvěma svým konkurentům, mezi něž se řadí ČSOB a Česká spořitelna.

„Samozřejmě i pro Komerční banku by mohlo představovat problém trochu financování, protože nemá nadbytek kapitálu, takže je zde pravděpodobné, že by došlo k nějaké kombinaci s mateřskou Société Générale nebo by KB musela vydávat nové akcie. Tady by ta transakce nemusela být úplně jednoduchá,“ řekl Kmínek.

Totožný problém může mít s tímto ohledem i další zájemce Moneta Money Bank. Pro tu by případné spojení s UniCredit představovalo atraktivitu. Její portfólio zákazníku se totiž skládá převážně ze spotřebitelů a velmi malých podnikatelů. UniCredit na druhé straně cílí na větší korporátní bankovnictví. V tomto pohledu by tak Moneta mohla zaplnit chybějící skulinku ve svém byznysu.

Problémem je ale skutečnost, že Moneta je oproti UniCredit Bank čtyřikrát menší. Financování celé transakce by tak mohlo být složitější i než v případě samotné Komerční banky.

Zájem o koupi ale nemusí mít pouze samotné české bankovní instituce. Do centra dění se totiž dostávají i zahraniční banky. „Nedávno například maďarské OTP oznámilo, že má na aktivity připraveno více než miliardu eur a že je to ještě možné navýšit. Smysl by to dávalo ještě rakouské Erste Bank nebo úplně jinému distributorovi, který by chtěl vybudovat silnou expozici na Českou republiku a Slovensko. Česká UniCredit je poměrně silná banka na českém i slovenském trhu, takže to může dávat smysl pro investora úplně odjinud, než tady z regionu,“ uvedl Kmínek.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytikem společnosti Patria Finance Václavem Kmínkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

UniCredit jedná o prodeji. Fúze s Komerční bankou by vytvořila silnou bankovní jedničku Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.