„Umělé oplodnění není pro ženu fyzicky náročné. Zátěž je psychická,“ říká primář J. Hulvert

Věk párů, které se snaží počít dítě, neustále stoupá. S vyšším věkem také narůstá riziko neplodnosti. I díky tomu se z asistované reprodukce stal byznys a přibývá čím dál více klinik, které se umělému oplodnění věnují. Primář Jaroslav Hulvert z centra asistované reprodukce Iscare v Praze na rádiu Zet řekl, že umělé oplodnění není pro ženu náročné fyziologicky nebo fyzicky. Zátěž s tímto zákrokem vychází spíše z duševní podstaty. Jde totiž o vysoké očekávání, které s umělým oplodněním souvisí.

Spoléhá vaše centrum na to, že si vás najdou klientky samy nebo na doporučení jejich gynekologů?

Nejde spoléhat pouze na to, kdo si vás zavolá nebo kdo si vás vyhledá na internetu. I když by si vás vyhledal na internetu, tak potřebujete samozřejmě mít i své kvalitní stránky a potřebujete se ukazovat. My spoléháme na svoji kvalitu a spoléháme také na marketing. Spolupracujeme s gynekology, kteří nás za ta léta znají, znají naši kvalitu a vědí o naší úspěšnosti. Vědí také to, že se chováme slušně k našim pacientům. Vědí tedy, že naši pacientky od nás odcházejí často těhotné a spokojené. To je asi náš základní marketing.

V případě, že se párům nedaří početí potomka a vyhledá pomoc vašeho centra, tak jak je to s placením těchto zákroků? Co vše proplácí pojišťovna, o kolik jde pokusů a na co si naopak musí páry připravit hotovost? Dá se i říct, o kolik peněz zhruba jde?

Do určité míry dá. Pacientky, které jsou pojištěny v České republice, mají nárok na čtyři cykly za předpokladu, že v prvním a druhém cyklu bude proveden transfer jednoho embrya. V případě, že to není dodrženo, tak jim pojišťovna platí kompletně tři cykly. Přestože říkáme, že ten cyklus je hrazený pojišťovnou, tak je tam určitá forma spoluúčasti. Pacientky jednak obvykle doplácejí na léky a na preparáty, kterými se stimulují vaječníky. Doplatky se pohybují podle druhu preparátu a podle výše dávky mezi dvěma až pěti tisíci korunami. Poté v podstatě doplácí na laboratorní metody, které nejsou hrazeny pojišťovnou. Tam se částky odvíjejí od daného výkonu a pohybují se mezi 10 až 20 tisíci korun. Celkově pacientka nebo pár obvykle doplácí mezi 20 a 25 tisíci korunami.

Kolik si mají pacientky připravit peněz, pokud jim nevyjde ani jeden pokus, který jim uhradila pojišťovna?

Pokud ten cyklus není hrazen pojišťovnou, tak se obvykle pohybuje mezi 50 až 70 tisíci korun.

Co všechno musí žena, které se nedaří otěhotnět podstoupit a jak moc náročné to pro ni je?

Měla by podstoupit základní hormonální vyšetření. V případě potřeby by měla podstoupit vyšetření průchodnosti vejcovodů, eventuálně genetické a imunologické vyšetření. Nejprve začínáme úplně s tím nejjednodušším a to je vyšetření partnera. V případě, že má partner špatný spermiogram, tak musíme dělat zákonitě průchodnost vejcovodů a některá jiná vyšetření a v podstatě už máme zjištěnou příčinu neplodnosti.

Jak moc náročné to pro ženu je z hlediska fyziologického pohledu?

Co se týče fyziologické nebo fyzické náročnosti, tak nelze říct, že by léčba neplodnosti vyloženě bolela na těle a byla pro tělo až tak náročná. Domnívám se ale, že je daleko náročnější na duši. To znamená, že pár je pořád v očekávání. Jde o očekávání, zda budou vajíčka, zda budou kvalitní embrya, zda bude pozitivní test nebo jestli přijdou měsíčky. Když to nevyjde, tak jak se bude dělat druhý cyklus. Pořád je to tedy takové očekávání a napětí, které je lemováno zklamáním. Až na konci to potom obvykle končí tím vysněným těhotenstvím.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s primářem Jaroslavem Hulvertem z centra asistované reprodukce Iscare v Praze. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

„Umělé oplodnění není pro ženu fyzicky náročné. Zátěž je psychická,“ říká primář J. Hulvert Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.