Umělá inteligence od Googlu porazila šampiona ve hře Go

Umělá inteligence DeepMind AlphaGo společnosti Google porazila světového šampiona ve hře Go Kche ťie. AlphaGo zvítězila poté, co vyhrála druhou partii z celkového tříkolového zápasu. Další vítězství počítače je vnímáno jako významný pokrok ve vývoji umělé inteligence.

Zakladatel DeepMind Demis Hassabis řekl, že Kche ťie hrál „perfektně“ a tlačil AlphaGo k jeho samotným limitům. Samotný šampion řekl, že se cítí být trochu smutný. Myslí si totiž, že odehrál slušnou partii.  

DeepMind / YOutube.com

Hra Go vznikla před tisíci lety v Číně. Během hry se dva oponenti střídají v umisťování černých a bílých kamenů na čtvercové mřížky. Hráči hrají na desce 19x19 průsečíků, jež se označuje jako goban. Cílem je zajmout co největší počet kamenů a obklíčit co největší množství průsečíků. V čínské terminologii se hra nazývá Wej-čchi. Go považována za jednu ze světově nejvíce komplexních her, pro počítač je mnohem náročnější než šachy.

AlphaGo vybudovala své odborné znalosti studiem starších zápasů a hraním tisíce her sama proti sobě. Společnost DeepMind plánuje nasadit svou umělou inteligenci „v oblasti medicíny a vědy“. Podle BBC již začala pracovat s britskou národní zdravotní službou na vývoji aplikace a dalších nástrojů pro diagnostiku.

„Měli bychom se soustředit na dobré věci, které z toho můžeme dostat, a dávat si pozor, abychom nevytvořily situace, které by nás postavily do přímé konkurence s automaty,“ řekl k úspěchu AlphaGo profesor Nello Cristianini z bristolské univerzity.

 

 

Zdroj: Zet, BBC

 

 

 

Umělá inteligence od Googlu porazila šampiona ve hře Go Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

 4. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

  Společnost ·

  Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.