Šumavské obce kvůli plánu péče žalují Ministerstvo životního prostředí

Pět šumavských měst a obcí podalo k pražskému správnímu soudu žalobu na ministerstvo životního prostředí kvůli plánu péče. Plán prý mimo jiné zabraňuje rozvoji obcí a může omezovat lidi žijící na území národního parku. Žalobu podporuje i Svaz obcí národního parku Šumava.

„Vadí nám, jak byl plán péče přepracován a projednáván. Plán péče navíc operuje s novým termínem opuštěná krajina, což také například znamená, že se zde velmi zhorší zemědělské využívání krajiny,“ uvedl předseda národního parku Šumava Antonín Schubert.

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Schubert řekl, že tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí národního parku Šumava.

Ministerstvo je však přesvědčeno, že postupovalo ohledně Plánu péče k NP Šumava plně v souladu se zákonem, odpověděla na dotaz ČTK Jana Taušová z tiskového oddělení ministerstva.

„Text žaloby ministerstvo obdrželo minulý týden - poté, co ji naši právníci důkladně prostudují, vypracují k jednotlivým bodům vyjádření, které do jednoho měsíce od podání žaloby doručí soudu,“ uvedla Taušová.

Žalující straně prý nejvíc vadí fakt, že Šumava by se měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí. „Termín opuštěná krajina mi přijde v oblasti Evropy, která je nejhustěji zalidněným kontinentem, trochu absurdní. Navíc nový plán péče prakticky nepočítá s rozvojem turistické infrastruktury, která by mohla přinést Šumavě a lidem zde žijícím nové prostředky. Zdá se mi, že pan ministr snad ani neví, co podepsal,“ řekl Schubert.

Plán péče obsahuje stanovení dlouhodobých i krátkodobých úkolů pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les nebo vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Schubert dodal, že ministerstvo změnilo původní dohody s obcemi. V plánu péče prý upřednostňuje ochranu přírody a šetrnou turistiku před velkým rozvojem.

Zdroj: ČTK

Šumavské obce kvůli plánu péče žalují Ministerstvo životního prostředí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.