Ukrajinu čeká v pátek jednání s věřiteli o restrukturalizaci státního dluhu

O restrukturalizaci ukrajinského státního dluhu budou v pátek jednat zástupci Ukrajiny s věřiteli. Řekla to ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková. Zemi hrozí bankrot a z toho důvodu věří, že jí schůze zajistí 15 miliard dolarů (385 miliard korun). 

„Ministerstvo financí se nyní zabývá nutností snížit tlak dluhu na státní finance. Proto s věřiteli zítra zahájíme konzultace o restrukturalizaci,“ oznámila Jarešková.

Ukrajinský dluh činí zhruba 100 procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí na zhruba měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě a také ruská anexe ukrajinského autonomního poloostrova Krym. Někteří věřitelé proto v rámci černých scénářů předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až 70procentní odpis investic.

O možném odpisu dluhu zatím není žádná dohoda. Jedním z plánů, jak se masivním škrtům vyhnout, je například několikaleté zmrazení splátek. To by podle Reuters věřitelé mohli přijmout snáze než hrozící velké odpisy.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že se Ukrajině vyjednáváním s věřiteli podaří získat 15,4 miliardy dolarů. MMF ve středu schválil pro Ukrajinu již dříve dohodnutý čtyřletý úvěrový program v objemu 17,5 miliardy dolarů (přes 450 miliard korun). Celkem by pak Ukrajina měla během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících rovněž Evropskou unii kolem 40 miliard dolarů.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajinu čeká v pátek jednání s věřiteli o restrukturalizaci státního dluhu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

  2. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

    Byznys ·

    Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.