Ukrajinská průmyslová výroba se meziročně propadla o 12 procent

Průmyslová výroba na Ukrajině se v červenci propadla proti stejnému měsíci loňského roku o 12,1 procenta. Oznámil to dnes ukrajinský statistický úřad. Ekonomiku tvrdě zasahují boje mezi vládními silami a proruskými povstalci na průmyslovém východě země, kde musela řada továren a podniků zastavit provoz.

Ukrajinská výroba meziročně poklesla o 12, 1 procenta. Je tomu tak především kvůli trvajícím bojům na východě země.

Pokles produkce na Ukrajině  se minulý měsíc zrychlil z pětiprocentního tempa v červnu. Proti předešlému měsíci se výroba snížila o 2,2 procenta po červnovém poklesu o 1,5 procenta.

Meziroční pokles ukrajinské ekonomiky se ve druhém čtvrtletí prohloubil na 4,7 procenta z 1,1 procenta v předchozích třech měsících, sdělil úřad na konci července. Hrozící kolaps ekonomiky má odvrátit finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF), který koncem dubna schválil dvouletý program pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (354 miliard korun). Ukrajina zatím v rámci tohoto programu obdržela zhruba 3,2 miliardy dolarů.

Ukrajinská krize vedla k prudkému poklesu českého vývozu na Ukrajinu. Za prvních pět měsíců roku se export českých firem na Ukrajinu propadl o téměř 30 procent. Podle Svazu průmyslu a dopravy bude Ukrajina pravděpodobně vyřazena ze seznamu 12 prioritních zemí Exportní strategie ČR 2012-2020.

Zdroj: ČTK

Ukrajinská průmyslová výroba se meziročně propadla o 12 procent Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.