Ukrajinský prezident: Rusko vpadlo do země, žádáme svolání Rady bezpečnosti OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes řekl, že došlo ke vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Zároveň žádá o naléhavé zasedání Rady Bezpečnosti OSN a mimořádné svolání Rady národní bezpečnosti a obrany, která má reagovat na zhoršení vojenské situace na jihu východoukrajinské Doněcké oblasti. 

„Rozhodl jsem se zrušit pracovní návštěvu Turecka v souvislosti s prudkým zhoršením situace v Doněcké oblasti, zejména v Amvrolsiivce a Starobeševu, protože došlo k vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ uvedl Porošenko podle agentury Unian. „Prezidentovo místo je dnes v Kyjevu,“ zdůraznil šéf státu. Ohlásil také, že na dnešek svolává bezpečnostní radu, aby rozhodla o dalším postupu.

Stejně jako již avizoval premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko ohlásil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Svět musí zhodnotit prudké vyhrocení situace na Ukrajině,“ řekl a dodal, že Kyjev také požádá evropské partnery, aby svolali mimořádný summit Evropské unie.

Porošenko se měl v Turecku zúčastnit inaugurace nového prezidenta. Měl při této příležitosti absolvovat sedm dohodnutých schůzek se zahraničními partnery.

Moskva tradičně popírá, že by se ruští vojáci účastnili bojů na východě Ukrajiny, kde se ukrajinské vládní jednotky od dubna snaží potlačit proruské povstání. Kyjev ale nedávno předvedl desítku zajatých ruských výsadkářů a o přítomnosti jednotek regulérní ruské armády na východě Ukrajiny hovoří i NATO, USA či Polsko. Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko dnes v ruské televizi tvrdil, že ruští vojáci a důstojníci bojují po boku rebelů během své dovolené. Ruských dobrovolníků jsou prý tři až čtyři tisícovky.

 

Zdroj: Zet

Ukrajinský prezident: Rusko vpadlo do země, žádáme svolání Rady bezpečnosti OSN Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.