Ukrajinský parlament stanovil den voleb, hlasovat se nebude na Krymu a Donbasu

Ukrajinský parlament dnes většinou hlasů rozhodl o místních volbách, které se uskuteční 25. října a budou se konat po celé zemi kromě Ruskem anektovaného Krymu a okupovaných okresů Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Průmyslový region nazývaný Donbas totiž částečně ovládají separatisté. Válečný konflikt si od dubna minulého roku vyžádal přes 6,5 tisíce mrtvých. 

Právě otázka, zda se volby mají odehrát alespoň v té části Donbasu, která zůstala pod kontrolou centrální ukrajinské vlády, byla hlavním bodem v parlamentní debatě. Příslušný výbor sice radil volby nepořádat, ale koalice se nakonec dohodla, že se hlasovat bude. V případě „osvobozených, ale problematických míst“, jako je například přestřelkami sužovaná obec Šyrokyne, anebo město Slavjansk, má rozhodnout ústřední volební komise a následně předložit toto rozhodnutí parlamentu.

V okupované části Donbasu se volby z rozhodnutí parlamentu konat nemají. Separatisté však na počátku měsíce ohlásili, že místní volby uspořádají 18. října, prý v zájmu posílení příměří a ukončení konfliktu. Prezident Petro Porošenko vzápětí odsoudil záměr separatistů uspořádat „nezákonné a podvodné volby“ jako další pokus Ruska podkopat mírové dohody.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajinský parlament stanovil den voleb, hlasovat se nebude na Krymu a Donbasu Foto: Iurii Osadchi / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.