Ukrajinský HDP klesl ve druhém čtvrtletí o více než 15 procent, propad bude pokračovat

Ukrajinská válkou zmítaná ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 15,3 procenta, tedy o něco méně než v prvním čtvrtletí, kdy se hrubý domácí produkt snížil o 17,2 procenta. Vyplývá to z odhadu ukrajinské centrální banky. Další zpomalování poklesu čeká centrální banka ve třetím čtvrtletí, a to až na 8,9 procenta.

Ukrajinská ekonomika dále zůstává pod tlakem kvůli bojům separatistů na východě země, které pokračují navzdory dohodě o příměří.

Minulý týden centrální banka revidovala svůj odhad na letošní rok. Za celý rok tak má HDP klesnout o 9,5 procenta místo dříve očekávaných 7,5 procenta. Banka rovněž zhoršila odhad inflace. Spotřebitelské ceny mají nově letos stoupnout o 47,8 procenta místo předchozích 30,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci května výrazně zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Pro letošní rok předpověděl propad HDP o devět procent, zatímco ještě v dubnu čekal ztrátu 5,5 procenta. Fond také předpověděl, že ukrajinská inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent.

Výkonná rada MMF v březnu schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, získat 40 miliard dolarů (téměř bilion Kč).

 

Zdroj: ČTK

Ukrajinský HDP klesl ve druhém čtvrtletí o více než 15 procent, propad bude pokračovat Foto: Liukov / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.