Ukrajinská armáda vyhlásila jednostranné příměří, separatisté ji obviňují z jeho porušování

Ukrajinské jednotky vyhlásily ve středu na území Donbasu jednostranné příměří. Zástupce ukrajinské armády Borys Kremeneckyj to oznámil na tiskové konferenci v Kyjevě. Armáda na základě tohoto prohlášení nebude reagovat na „provokační palbu“ od separatistů. Vojáci zahájí střelbu podle ukrajinského generála pouze tehdy, když budou v ohrožení života. Proruští separatisté navzdory tomu tvrdí, že ukrajinské jednotky stále příměří porušují. Ukrajinská armáda naopak obvinila separatisty z toho, že těžkými zbraněmi ostřelují vlastní pozice kvůli tomu, aby měli důvod k obvinění Ukrajiny. 

Rozkaz k jednostrannému zastavení palby, platný od středeční půlnoci, vydal podle ukrajinských médií náčelník generálního štábu Viktor Muženko. Podle Kremeneckého se tak stalo přesto, že povstalci neustávají v ostřelování armádních pozic a snaží se vyprovokovat ukrajinské jednotky k zahájení palby v rozporu s platnými mírovými dohodami.

Od počátku bojů loni v dubnu bylo v Donbasu vyhlášeno příměří už třikrát. Naposledy se obě znepřátelené strany zavázaly ke klidu zbraní v září. Žádná z nich ale slib úplně nedodržovala. V posledních několika týdnech palba na linii příměří prakticky neustává, i když je vedena většinou z lehkých a ručních zbraní. Hlášeni jsou i mrtví a ranění.

Generál Kremeneckyj novinářům sdělil, že ukrajinské velení požádalo misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby s rozhodnutím o klidu zbraní seznámila separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti.

Zástupce velitele doněckých separatistů Eduard Basurin nicméně před novináři prohlásil, že ukrajinští vojáci příměří nedodržují a ostřelují povstalecké obce. V uplynulých 24 hodinách podle něj Ukrajinci porušili příměří v 16 případech.

Ukrajinské armádní velení včera večer obvinilo separatisty z ostřelování povstaleckých měst. „V tyto minuty teroristé pálí na Horlivku z raketometů. Už vypálili dvacítku raket. Tímto způsobem se snaží zdiskreditovat ukrajinské ozbrojené síly,“ citoval list Ukrajinska pravda z armádního komuniké. Terčem palby se v celkem 23 případech stala i další města a obce v Doněcké a Luhanské oblasti.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajinská armáda vyhlásila jednostranné příměří, separatisté ji obviňují z jeho porušování Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.