Ukrajinská armáda a proruští separatisté se dohodli na příměří

Ukrajina a proruští separatisté se ve snaze ukončit pětiměsíční konflikt dohodli na klidu zbraní, který má začít od dnešních 18:00 místního času (17:00 SELČ). Příslušnou dohodu o příměří dnes v Minsku uzavřeli zástupci ukrajinské vlády a povstalců.

Porošenko o uzavření dohody informoval na svém Twitteru, žádné podrobnosti o dojednaných podmínkách neuvedl. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím v televizním projevu prohlásil, že mírový plán musí vedle klidu zbraní obsahovat podmínky stažení „ruských sil a ruských banditů a teroristů“ a obnovu ukrajinských státních hranic s Ruskem.  

Uzavření úmluvy potvrdili  separatisté i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Porošenko již podle agentury Reuters vydal armádě rozkaz, aby v určený čas zastavila palbu.

Separatisté z povstalecké Luhanské lidové republiky dali na vědomí, že dohoda o příměří nijak nemění jejich postoj k ukrajinským úřadům. Klid zbraní byl podle nich nutný, aby se předešlo dalšímu krveprolití.

Ruský zpravodajský portál RT.com s odvoláním na své zdroje uvedl, že dohoda má celkem 14 bodů, které mimo jiné řeší otázky kontrol a výměnu vězňů.

Separatisté již ve čtvrtek uvedli, že se ke klidu zbraní hodlají připojit hodinu po ukrajinské armádě, jako podmínku si ale kladou to, že Kyjev přijme mírový plán ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mimo jiné počítá s ukončením bojů, stažením dělostřelectva a obnovou sociálních a zdravotnických zařízení.

Jednání v Minsku začala kolem 13:00 SELČ a účastní se jich také zástupci Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Na východě Ukrajiny dnes i po zahájení jednání v Minsku pokračovaly boje a podle řady expertů bude i po vyhlášení příměří zřejmě trvat ještě delší dobu, než skutečně nastane klid zbraní, upozornila agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Ukrajinská armáda a proruští separatisté se dohodli na příměří Foto: ČTK: Proruský separatista, Doněck, 3. září 2014

reklama

Další články

  1. Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny

    Byznys ·

    Rusko zakázalo dovoz cukrovinek z Ukrajiny a blokádu odůvodnilo ochranou spotřebitelů. Ruská státní kontrola totiž zjistila porušení zákonů u některých značek ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.