Ukrajinci a separatisté si vyměňují zajatce v rámci dohody o příměří

Ukrajinská armáda a proruští separatisté začali s výměnou několika desítek zajatců. Podle prezidenta Petra Porošenka s výměnou zajatců počítá dohoda o příměří na východě Ukrajiny, uzavřená před týdnem v Minsku.

„Jako výsledek jednání bylo ze zajetí povstalců osvobozeno včera 21 a právě nyní (dalších) 36 ukrajinských vojáků. Příměří nám umožňuje osvobodit naše chlapce, posílit armádu a vybudovat silnou obranu, abychom uhájili naše města a vsi,“ uvedl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina.

Ukrajinci naopak podle agentury AP propustili 31 rebelů, zajatých během pětiměsíčního konfliktu, který si vyžádal více než 3000 obětí na životech.

Příměří z minulého pátku bylo již několikrát porušeno. Krátce po výměně zajatců bylo v centru Doněcku, povstalecké bašty na východě země, slyšet podle AP palbu raketometů.

Ukrajinská armáda v dnešním komuniké uvedla, že příměří se vcelku dodržuje, ale - ačkoliv armáda prý zastavení palby naprosto respektuje - povstalci během čtvrtka v několika případech ostřelovali ukrajinské vojáky, a to i jejich pozice u doněckého letiště.

Od vyhlášení příměří bylo ze zajetí propuštěno asi 700 příslušníků vládních sil. Různé zdroje uvádějí odlišná čísla ohledně zbývajícího počtu zajatců. Rebelové dříve slibovali, že do konce týdne propustí 863 zajatých ukrajinských vojáků výměnou za 311 zajatců z řad ozbrojených separatistů. Podle ukrajinského generála Volodymyra Rubana prý rebelové drží v zajetí stále více než tisícovku ukrajinských vojáků.

Zdroj: ČTK

Ukrajinci a separatisté si vyměňují zajatce v rámci dohody o příměří Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.