Ukrajina získala od MMF další miliardu ze slíbené pomoci

Mezinárodní měnový fond (MMF) rozhodl o tom, že Ukrajině uvolní finanční pomoc ve výši jedné miliardy dolarů (25,4 miliardy korun). Na svém facebookovém profilu o tom v pondělí informoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. MMF zprávu potvrdil.

MMF Ukrajině přislíbil pomoc 17,5 miliardy dolarů. Země by letos měla obdržet celkem čtyři splátky. Podmínkou půjčky je zavádění hospodářských reforem a boj proti korupci.

„Výkonná rada MMF rozhodla, že Ukrajině přidělí miliardu dolarů,“ napsal Porošenko. Ukrajinský prezident v rozhodnutí vidí potvrzení, že Ukrajina reformy skutečně zavádí.

V tomto smyslu se vyjádřil i první náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton. Podle něj země ukazuje známky ekonomického zlepšení a zpomalení inflace. K dosažení rychlejšího a trvalejšího růstu Lipton doporučil zvýšení příjmů, strukturální reformy, které by zlepšily podnikatelské prostředí, a podporu zahraničním investicím.

Platba byla opožděna, protože fond vyhodnocoval, jaký dopad na ekonomiku bude mít nedávné rozhodnutí Kyjeva zablokovat nákladní dopravu na východ země. Ten ovládají separatisté.

Čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 17,5 miliardy dolarů schválil fond v březnu 2015. Včetně pondělní splátky z něj Ukrajina dosud obdržela 8,38 miliardy dolarů.

 

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina získala od MMF další miliardu ze slíbené pomoci Foto: Drop of Light / Shutterstock: Ukrajinský prezident Petro Porošenko

reklama

Další články

 1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

  Společnost ·

  Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

 2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

  Byznys ·

  Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

 3. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.