Ukrajina zákonem přiznala zvláštní status oblastem ovládaným separatisty

Ukrajinský parlament dnes na neveřejné schůzi schválil zákon o zvláštní správním režimu v oblastech ovládaných na východě země proruskými separatisty, který má pomoci k uklidnění tamní situace. Nový režim má být vystavěn na nových komunálních volbách, nově zvolení zákonodárci budou mít rozsáhlé pravomoci: například možnost zakládat dobrovolné milice.

Poslanci rovněž odhlasovali zákon o amnestii pro bojovníky separatistů, kterou podmínili složením zbraní a propuštěním zajatců. Vzbouřenci už před hlasováním komentovali navrhované zákony chladně, slíbili nicméně jejich prostudování.

Základem nového režimu v zónách ovládaných povstalci, který potrvá tři roky, mají být nové komunální volby. Předkladatel návrhu zákona prezident Petro Porošenko původně navrhoval jejich uspořádání 9. listopadu, v konečné verzi zákona se podle ukrajinských novinářů objevuje datum 7. prosince. K uzákonění zvláštního statusu v povstaleckých regionech se Kyjev zavázal v dohodě o příměří z počátku září.

Zvolení zákonodárci nesmějí být ze svých funkcí uvolněni a budou moci využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž je i vytváření dobrovolnických lidových milicí. V čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro zákon vyslovilo 277 poslanců. Proti byli mimo jiné všichni poslanci nacionalistické strany Svoboda.

Zákon povoluje využívání ruštiny „a jakýchkoli jiných jazyků“ v oblastech kontrolovaných separatisty a dává jim právo navazovat těsné hospodářské a kulturní vztahy se sousedními ruskými oblastmi. Tyto vztahy bude ovšem regulovat stávající ukrajinské zákonodárství. Zákon předpokládá i autonomní ekonomický program pro válkou poničený Donbas s výraznou snahou o obnovu průmyslové a dopravní infrastruktury a o vytváření nových pracovních míst.

Zákon o amnestii schválil parlament 287 hlasy při 226 potřebných. Podle textu zákona nebude upuštěno od potrestání v případě, že stíhaná osoba se dopustila úkladné vraždy, terorismu, útoku na úřední osobu, znásilnění, rabování, znesvěcení pomníků a některých dalších trestných činů. Podmínkou amnestie je navíc složení zbraní, vyklizení okupovaných budov a propuštění zajatců. Amnestie se vztahuje na období od února letošního roku.

Povstalci po počátečním odmítání hodnotí obsah nových ukrajinských zákonů stále smířlivěji. Povstalecký „vicepremiér“ Andrej Purgin dnes v rozhovoru s ruskými novináři nevyloučil, že „některé body zákona o zvláštním statusu Donbasu mohou být schváleny a pomohou soužití s Ukrajinou“.

„Budeme zákon studovat,“ řekl Purgin. „Je to rámcový zákon a v daném okamžiku vycházíme z toho, že se žádné politické dohody s Ukrajinou neplánují. Při zkoumání zákona ale možná přijdeme na to, že nějaké body dokážeme přijmout a pomohou nám v soužití s Ukrajinou. Například body o sociálním, kulturním a hospodářském rozvoji,“ řekl Purgin.

S opatrnou podporou se nový správní režim setkal i v sousední Luhanské oblasti. „Přijetí zákona o zvláštním statusu Donbasu je krok správným směrem, hovořit o konkrétní analýze je ale příliš brzy,“ řekl ruským médiím šéf luhanského „Nejvyššího sovětu“ Alexej Karjakin. Zvlášť ocenil možnost vytváření lidových milicí, což podle něj „legalizuje dobrovolnické jednotky, které už nikdo nebude označovat za teroristy“.

Zdroj: ČTK

Ukrajina zákonem přiznala zvláštní status oblastem ovládaným separatisty Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.