Ukrajina vypověděla pět vojenských dohod s Ruskem

Ukrajinský parlament dnes vypověděl pět vojenských dohod s Ruskem. Ukrajina tak odstupuje od dohod o tranzitu ruských vojsk přes Ukrajinu do separatisty ovládaného Podněstří, o ochraně utajovaných informací, o přepravě vojenských nákladů, o spolupráci vojenských rozvědek a o vojenské spolupráci. Podle agentury AP tento dlouho očekávaný krok dokazuje prohlubování konfliktu mezi někdejšími blízkými partnery. 

Ještě před dnešním hlasováním ukrajinského parlamentu vůdce Radikální strany Oleh Ljaško prohlásil, že mezi Ruskem a Ukrajinou stále platí 37 mezistátních dohod. Ani jediná prý ještě nebyla zrušena, včetně dohod o pobytu ruských vojsk na Krymu do roku 2042.

Ke zrušení dohody o tranzitu ruských vojsk přes Ukrajinu do Podněstří se vyjádřil předseda branného výboru ruské sněmovny Vladimir Kamojedov. Ten podle listu Ukrajinska pravda připustil, že není jasné, jak bude možné dále zásobovat ruské vojáky v Podněstří, které ruští separatisté kdysi odtrhli od Moldavska. Všechny přístupové cesty do této enklávy totiž budou pro Rusy odříznuty. Současně ujistil, že Rusko v žádném případě Podněstří neopustí. Prý bude nutné skoncovat s „dosavadní tolerantností“.

Vztahy mezi oběma státy se prudce změnily poté, co byl po protivládních demonstracích loni v únoru svržen režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Následovala ruská anexe Krymu a proruské povstání na východě Ukrajiny. Konflikt si vyžádal už více než 6200 životů.

Ačkoliv ukrajinský prezident Petro Porošenko hovoří o konfliktu v Donbasu jako o válce s Ruskem, až dosud pokračovala spolupráce zbrojovek obou zemí, jakkoli i Rusové se snaží nahradit dovážené součástky z Ukrajiny. Agentura TASS dnes informovala, že na vzniku nového rusko-čínského vrtulníku se bude podílet i ukrajinský výrobce motorů.

Firma Motor Sič ze Záporoží je jedním z největších výrobců turbohřídelových motorů do vrtulníků na světě. Většinu produkce podle tisku odebírá ruská armáda.

Dohodu týkající se obchodu se zbraněmi a vojenskými technologiemi tuto středu vypověděla ukrajinská vláda. Její premiér Arsenij Jaceňuk tento krok vysvětlil „ruskou agresí“, ohrožující ukrajinskou celistvost i státnost.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina vypověděla pět vojenských dohod s Ruskem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.