Ukrajina viní Rusko z agrese, která může vést k válce

Ukrajinský velvyslanec při OSN Yurij Sergejev řekl v prohlášení pro Radu bezpečnosti OSN, že situaci na Krymu považuje za "akt agrese". Podle agentury Bloomberg může vojenská invaze Ruska vést k válce. Sergejev reagoval poté, co ruští zákonodárci hlasovali pro návrh, aby Rusko mohlo v případě potřeby vyslat vojáky na Krym.

Mezitím jedná NATO v Bruselu o situaci na Ukrajině a vyzývá Rusko k ukončení hrozeb.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Andres Fogh Rasmussen vyzval Rusko, aby uvolnilo napětí okolo Ukrajiny a ukončilo vojenské aktivity i své hrozby. V Bruselu před jednáním zástupců zemí aliance o vývoji kolem Ukrajiny zdůraznil, že ruský postup porušuje principy Charty OSN a je ohrožením míru a bezpečnosti v Evropě.

"Svolal jsem radu kvůli ruské vojenské akci na Ukrajině a hrozbám prezidenta Putina vůči tomuto suverénnímu státu," prohlásil Rasmussen před schůzkou, které se účastní velvyslanci aliančních zemí. Po ní budou zástupci NATO jednat s představiteli Ukrajiny. Naposledy se přitom sešli ve čtvrtek.

Podle Rasmussena budou reprezentanti aliančních zemí dnes diskutovat o důsledcích ruského postupu pro mír a bezpečnost a pro vztahy NATO s Ruskem.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes obvinil Rusko z vyhlášení války. Země se podle něj nachází na pokraji katastrofy. Moskvu vyzval, aby stáhla své vojáky z ukrajinského území. Prezident Oleksandr Turčynov žádá svět o konkrétní kroky, které by Ukrajině pomohly. Oznámil rovněž, že vzdušný prostor nad Ukrajinou byl uzavřen pro necivilní letadla, informovaly tiskové agentury.

Ukrajinští vojáci jsou v bojové pohotovosti a armáda dnes vyhlásila mobilizaci. Jak uvedl Andrij Parubij, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, o povolání rezerv bylo rozhodnuto s cílem "zajistit bezpečnost a územní celistvost Ukrajiny" poté, co "Rusko porušilo bilaterální dohody mimo jiné týkající se černomořského loďstva".

Z autonomního polooostrova Krym mezitím přicházejí zprávy, že promoskevsky orientovaná krymská samospráva kontroluje prakticky všechny ukrajinské silové struktury. Reportéři rovněž mluví o přesunu ruských vojáků ze Sevastopolu do krymské metropole Simferopolu.

Ruský parlament v sobotu schválil žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků na Ukrajině. Putin zatím oficiálně o jejich vyslání nerozhodl. Všeobecně se ale soudí, že ruští vojáci se již na Krymu zapojili do obsazování významných objektů, byť místní média v této souvislosti informují jen o rusky hovořících neznámých ozbrojencích v neoznačených uniformách a krymští představitelé používají termín "krymská domobrana". Jejich automobily ale prý mají ruské poznávací značky.

Podle neoficiálních zdrojů Moskva v posledních dnech vyslala na Krym na 6000 vojáků; na poloostrově má přitom dlouhodobě pronajatou vojenskou námořní základnu, na které podle starších údajů působí na 26.000 lidí.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Ukrajina viní Rusko z agrese, která může vést k válce Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.