Ukrajina v září ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Minsku ujistil šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou, že Kyjev ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií ještě před říjnovými parlamentními volbami. Podle Porošenka dohoda povede k řadě reforem. 

Porošenko v pondělí rozpustil parlament, který však má dále pracovat až do zvolení nové sněmovny v hlasovaní vypsaném na 26. října. Prezident tak mohl Ashtonovou ujistit, že „dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii budou ratifikovány v září“.

„Dohoda povede na Ukrajině k zavedení skutečných reforem,“ uvedl Porošenko a dodal, že sblížení s Evropskou unií představuje pro Ukrajinu „civilizační volbu“, která není proti nikomu zaměřena, ale naopak by měla zlepšit vztahy se sousedy.

V Minsku se má Porošenko setkat i s prezidenty Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Kromě ozbrojeného konfliktu se má jednat rovněž o dopadech asociační dohody Ukrajiny a EU a o dodávkách ruského zemního plynu.

Právě to, že předchozí prezident Viktor Janukovyč nakonec odmítl asociační dohodu s EU loni v listopadu podepsat, vyvolalo v Kyjevě protesty, které přerostly v pouliční boje a svržení Janukovyčova proruského režimu. Moskva zareagovala anexí Krymu, vzápětí na východě Ukrajiny vypuklo proruské povstání, které se ukrajinská armáda dosud snaží potlačit.

Zdroj: ČTK

Ukrajina v září ratifikuje asociační dohodu s Evropskou unií Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.